Reklama

Wirus RSV u dzieci i dorosłych. Jakie ma objawy?

Sezon jesienno-zimowy jest u wielu osób okresem chorowania. Wtedy to rozwija się wiele wirusów i bakterii. Jednym z bardziej niebezpiecznych, szczególnie dla dzieci, jest wirus RSV. Jakie ma objawy? Jak się przed nim bronić?

Wirus RSV coraz częściej atakuje dzieci. Z roku na rok staje się coraz bardziej niebezpieczny nie tylko w naszym kraju. Jakie sygnały choroby powinny nas niepokoić? Czy tylko dzieci są zagrożone? Sprawdźmy, jakie objawy wirusa RSV towarzyszą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV atakuje drogi oddechowe. Posiada on własny materiał genetyczny RNA, dlatego jego rozmnażanie jest dość specyficzne. Namnażające się komórki tworzą syncytia - większą komórkę wielojądrową.

Reklama

Zarażenie wirusem RSV najczęściej ma miejsce w sezonie jesienno-zimowym. Największa liczba zachorowań notowana jest na przełomie stycznia i lutego.

Większość pacjentów przechodzi chorobę dość łagodnie. Nie oznacza to jednak, że wirus RSV nie jest niebezpieczny. Może być groźny szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób mających problemy z odpornością.

Wirus RSV u dzieci. Objawy

Jeśli dziecko zarazi się wirusem RSV, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przechoruje go jak zwykłe przeziębienie. Wtedy objawami choroby mogą być: katar, gorączka, ból gardła czy ból spojówek.

Jednak wirus RSV może również rozwinąć się u dziecka w coś dużo poważniejszego. Doprowadzić może do zapalenia oskrzeli czy zapalenia płuc. Wcześniej jednak pojawiają się inne objawy. Są nimi:

  • Ciężki kaszel,
  • Apatia,
  • Wysoka gorączka,
  • Oznaki związane z odwodnieniem organizmu.

Wtedy najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać do szpitala.

Wirus RSV u dorosłych. Objawy

Objawy wirusa RSV wśród dorosłych nie różnią się za bardzo od tych, które przechodzą dzieci. Pacjent miewa katar, odczuwa nadmierne zmęczenie, boli go gardło i głowa oraz może kaszleć. Zdarza się również, że chorobę przechodzimy bezobjawowo.

Osoby posiadające przewlekłe choroby mogą wyraźniej odczuć przebieg zarażenia wirusem RSV. Zaczynamy wtedy mocniej odczuwać już i tak doskwierające nam problemy. Objawami cięższego zachorowania na wirus RSV są:

  • Gorączka,
  • Mokry mocny kaszel,
  • Dreszcze,
  • Duszności,
  • Ból w klatce piersiowej.

Nieleczona choroba doprowadzić może do ciężkiego zapalenia płuc. Oprócz tego grozi nam również niewydolność oddechowa.

Wirus RSV. Ile zachorowań w Polsce?

Według raportu NIZP-PZH od wiosny aż do listopada wirus RSV wykryto u 1,29 miliona ludzi. Dla porównania za sam okres wrzesień-listopad na grypę chorowało około 901 tysięcy osób. Hospitalizowanych z tej listy było wyłącznie 3828 pacjentów. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem już przy pierwszych objawach choroby. Przydać się może również test antygenowy.

Wirus RSV. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Zarażeń wirusem RSV jest coraz więcej. Niestety nie jesteśmy w stanie jeszcze się przed tą chorobą zabezpieczyć. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko RSV. Nie oznacza to jednak, że się wkrótce nie pojawi na rynku. Obecnie przechodzi fazę testów. Musimy więc zadbać o swoje zdrowie na własną rękę. Aby uniknąć zarażenia, starajmy się unikać kontaktu z chorymi oraz dbajmy o odpowiedni ubiór w sezonie jesienno-zimowym.

W sytuacji, w której jesteśmy już chorzy, starajmy się nie wychodzić z domu. Stosujmy się do zaleceń lekarza, zażywajmy witaminy i leki.

***

Czytaj także:

Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku? Słońca będzie jak na lekarstwo

Masowe powiadomienia z ministerstwa. Sposób na przełamanie trendu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus RSV | chore dzieci | epidemia | zachorowania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy