Ferie zimowe 2023. Kto najdłużej musi czekać na przerwę od nauki?
Nadchodzi zakończenie roku kalendarzowego. Niedługo po nim uczniowie doczekają się dłuższej przerwy od nauki. Wszystko za sprawą ferii zimowych. W jakim terminie uczniowie będą mieli wolne? Które województwa będą miały przerwę w edukacji od 13 do 26 lutego?
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, w 2023 roku ferie zimowe rozpoczną się już 16 stycznia. Nie dla wszystkich jednak odbywać się będą w tym samym terminie. Jak wygląda harmonogram przerwy zimowej? Jakie województwa udadzą się na ferie w ostatnim dostępnym terminie? Sprawdźmy, kto będzie miał wolne od zajęć w terminie 13-26 lutego.
Ferie zimowe każdego roku planowane są na kilka odrębnych turnusów. Spowodowane jest to obniżeniem natłoku ludzi w popularnych o tej porze roku punktach turystycznych. Pozwala to na płynność klientów przez cały zimowy sezon. Ferie zimowe 2023 podzielone są na 4 odrębne terminy, w okresie od 16 stycznia do 26 lutego.
Pierwszy termin zimowej przerwy międzysemestralnej zaplanowany jest w dniach 16-29 stycznia. Następny, w czasie którego na przerwę uda się najmniej uczniów, bo wyłącznie z dwóch województw - 23 stycznia-5 lutego. Przedostatnia grupa uczniów będzie mogła skorzystać z ferii w terminie od 30 stycznia do 12 lutego. Ostatnim zaplanowanym przez MEN terminem ferii zimowych jest 13-26 lutego.
Ostatnia grupa na ferie zimowe uda się w terminie od 13 do 26 lutego 2023. Będą to uczniowie z czterech województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.
Każdego roku terminy mogą się od siebie różnić, ze względu na tworzenie harmonogramu przerw semestralnych na nowo.
Niektórzy ferie zimowe rozpoczną chwilę po przerwie świątecznej i wolnym z tytułu święta Trzech Króli. Niestety już po okresie styczeń-luty, na kolejne wolne od nauki uczniowie będą musieli trochę poczekać. Najbliższe dłuższe wolne czekać na nich będzie dopiero w kwietniu, w postaci wiosennej przerwy świątecznej. Przerwa trwać będzie od 6 do 11 kwietnia i związana jest z Wielkanocą.
Miesiąc później korzystać będą mogli z dłuższego weekendu z tytułu majówki wypadającej na początku tygodnia. W czerwcu zostają dwie okazje na uczczenie wolnego od edukacji: 8 czerwca, kiedy to wypada Boże Ciało oraz 23 czerwca. Tego bowiem dnia wszyscy uczniowie celebrować będą zakończenie roku szkolnego i udadzą się na swoje upragnione wakacje.
***
Czytaj także:
Na święta inflacja patroszy portfele Polaków. Tak wzrosły ceny