Szef KRRiT zabrał głos. Chodzi o koncesję dla programu TVN

Nina Nowakowska

Oprac.: Nina Nowakowska

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,6 tys.
Udostępnij

Ważą się losy należącego do spółki TVN S.A. kobiecego programu TVN Style. W środę na posiedzeniu KRRiT odbyło się głosowanie w sprawie przyznania koncesji na nadawanie programu na kolejne 10 lat. Jego wynik pozostał nierozstrzygnięty.

Maciej Świrski
Maciej ŚwirskiFilip NaumienkoReporter

"Zdaniem Przewodniczącego KRRiT (Macieja Świrskiego - red.) przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa. Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" - czytamy w komunikacie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak wyjaśniono, chodzi o art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji. Głosi on, że podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce.

TVN Style. Maciej Świrski o decyzji KRRiT

"Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono Ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc." - przypomniano.

W komunikacie podkreślono, że właściciel akcji w TVN S.A., kontrolujący w 100 proc. tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG.

Według szefa KRRiT inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia Rady, "gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca".

TVN Style. Szef KRRiT rozważa wniosek do Trybunału

"Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji, dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT, jest nieważne z mocy prawa" - napisano.

W oświadczeniu dodano również, że Maciej Świrski rozważa złożenie do Sejmu wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, który stał na czele KRRiT w latach 2010-2016. Powodem ma być "poważne naruszenia polskiego prawa medialnego", poprzez bierne umożliwienie dokonania wspomnianej transakcji.

Wcześniej Maciej Świrski odmówił uczestnictwa w czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej, które miało być poświęcone sprawie rekoncesji TVN Style. Jak informuje Presserwis, szef i członkowie KRRiT zostali zaproszeni na posiedzenie, ponieważ posłowie chcieli dowiedzieć się, dlaczego proces rekoncesyjny TVN Style trwa tak długo.

Jest odpowiedź Jana Dworaka

W rozmowie z PAP do sprawy odniósł się Jan Dworak. - Uważam to za wyraz działania właściwego dla pana przewodniczącego Świrskiego, wymykającego się powszechnie uznanym standardom - zdrowego rozsądku i praworządności. Od wydarzeń, o których mówi pan przewodniczący Świrski, minęło dziewięć lat, grupa TVN przechodziła z rąk do rąk, zachodziły przemiany własnościowe, nikt nigdy tego nie kwestionował - wyjaśnił.

- Dziewięć lat temu wszystko odbyło się legalnie, spotkaliśmy się z przedstawicielami Scripps Networks na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jest z tego protokół. Zależało nam, aby utrzymać miejsca pracy i rozwijać przemysł audiowizualny w Polsce, jednocześnie nie tracąc dotychczasowych wartości TVN. Jeśli chodzi o stronę formalną mieliśmy ekspertyzę naszego biura prawnego. Nie było tu żadnych wątpliwości. Tak więc uważam, że informacje z dzisiejszego komunikatu KRRiT są kolejnym rodzajem dziwactwa pana przewodniczącego Świrskiego, który szuka kolejnego punktu zaczepienia, żeby utrudnić życie TVN, którego nie lubi, nie licząc się z tym, że rzutuje to również na stosunki polsko-amerykańskie - ocenił Dworak.

SDP apeluje do premiera Donalda Tuska

W połowie maja ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz oznajmił, że do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W uzasadnieniu wspomniano o niewypłacaniu środków z abonamentu RTV mediom publicznym - pieniądze dostają tylko dwie spółki: Radio Dla Ciebie i Radio Poznań. Kolejnym powodem jest polityka KRRiT wobec mediów prywatnych, jak TVN czy Tok FM, m.in. kary nakładane na tych nadawców.

W obronie szefa KRRiT stanęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska. Podpisani pod apelem dziennikarze oskarżają szefa rządu i jego otoczenie o naciski na regulatora oraz polityczną zemstę.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Marta Wcisło: Nie żałuję, że głosowałam przeciwko murowi na granicy
      Marta Wcisło: Nie żałuję, że głosowałam przeciwko murowi na granicyRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1441
      Super
      relevant
      524
      Hahaha
      haha
      228
      Szok
      shock
      160
      Smutny
      sad
      119
      Zły
      angry
      136
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2,6 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na