Reklama

Reklama

Surowsze konsekwencje dla przestępców. Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu karnego

Sejm przyjął reformę prawa karnego. Zaostrzono kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzono tzw. bezwzględne dożywocie, a także konfiskatę aut dla pijanych kierowców. Teraz obszerna nowelizacja trafi do Senatu.

Za nowelizacją m.in. Kodeksu karnego głosowało 229 posłów, 173 było przeciw, zaś 39 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja prawa karnego. Spór między rządem a opozycją

- Kary muszą być na tyle surowe, żeby skutecznie odstraszały zwłaszcza najgroźniejszych przestępców, dopuszczających się zbrodni godzących w życie, zdrowie i wolność człowieka - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reformę krytykują kluby opozycyjne. - Można określić te zmiany jako zmiany o charakterze represyjnym, które nie mają prowadzić do zwiększenia kultury prawnej, a raczej do zastraszania i raczej siłowego wymuszania takich, a nie innych zachowań - przekonywał podczas środowej debaty Tadeusz Zwiefka (KO). Wniosek KO o odrzucenie reformy nie uzyskał jednak w środę większości w sejmowym głosowaniu.

Reklama

Reforma zaostrza kary i wprowadza nowe typy przestępstw

Nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Propozycja wprowadza też nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia zabójstwa. Karalne ma być też przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.

W projekcie zaproponowano ponadto zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym. Podwyższono również - z 500 do 800 zł - kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem a staje się przestępstwem.

Surowe konsekwencje dla pijanych kierowców

Nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila, jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub niezależnie od stopnia stanu nietrzeźwości w sytuacji recydywy. 

Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, sąd orzekałby nawiązkę. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy