Reklama

Reklama

Śledztwo NIK. Chcą przesłuchać Elżbietę Witek

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek została wezwana na przesłuchanie w Najwyższej Izbie Kontroli. Chodzi o śledztwo Izby dotyczące programu "Polskie Szwalnie".

Rzecznik NIK był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o szczegóły kontroli nadzoru na służbami, o której mówił we wtorek przed senacką komisją ds. Pegasusa prezes NIK Marian Banaś. Przyznał, że kontrola ta "rozpocznie się na dniach", ale nie wiadomo jeszcze, kiedy wezwany zostanie prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Elżbieta Witek będzie przesłuchana? Śledztwo NIK

Rzecznik poinformował, że w środę na przesłuchanie do NIK wezwana została marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Ma to związek z kontrolą prowadzoną przez delegaturę w Szczecinie, dotyczącą programu "Polskie Szwalnie" - poinformował. 

Reklama

Z kolei na przyszły tydzień zaplanowana jest "czynność z udziałem pana ministra Michała Dworczyka".

Nie tylko Elżbieta Witek. NIK chce przesłuchać Dworczyka

Jeszcze we wrześniu Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła, że w najbliższych dniach rozpocznie się w Agencji Rozwoju Przemysłu kontrola doraźna dotycząca programu "Polskie Szwalnie".

O sprawie poinformowali posłowie KO - Michał Szczerba i Dariusz Joński. - Ten program po prostu nie ruszył. Fabryka w Stalowej Woli stoi, nie produkuje, natomiast zakupiony przez Agencję Rozwoju Przemysłu towar do produkcji masek medycznych może nie spełniać standardów ochrony. To może oznaczać, że 50 milionów złotych za materiał do produkcji maseczek medycznych zostało wyrzucone w błoto - mówił wówczas Szczerba.

Jak informowały media, w ramach programu "Polskie Szwalnie" uszyto nawet 178 mln maseczek. Jednak większość z nich nie spełnia norm sanitarnych. Kolejne dziesiątki milionów zalegają w magazynach. Na ten program polscy podatnicy mieli wyłożyć co najmniej 258 mln złotych.

"Polskie Szwalnie". Co to za projekt?

Projekt "Polskie Szwalnie" powstał w marcu 2020 r, w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. "Maseczki ochronne były wówczas towarem niezbędnym i jednocześnie deficytowym. ARP S.A. jako spółka skarbu państwa działając w ramach powierzonych obowiązków, zgodnie z wprowadzanymi wówczas regulacjami, podjęła się przeprowadzenia projektu, którego celem było wyprodukowanie do końca czerwca 2020 r. 100 mln szt. masek ochronnych różnego rodzaju i przeznaczenia" - informowała Agencja w komunikacie.

Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej. Kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych. Może też kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych i innych samorządowych jednostek organizacyjnych, jak również działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych (przedsiębiorców) w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa.

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli mają prawo m.in. do swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostek kontrolowanych, wglądu do wszelkich dokumentów związanych z działalnością jednostek kontrolowanych, wzywania i przesłuchiwania świadków.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy