Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Polska oferuje drony Ukrainie. "Solidarność i słowa nie wystarczą"

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

- Wzywam Donalda Tuska, by zrezygnował z szefowania Europejską Partią Ludową. Ona jest odpowiedzialna za Nord Stream 2, a przez niego szantaż rosyjski staje się faktem - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, Polska - w obliczu zagrożenia ze strony Moskwy - zaoferowała Ukrainie amunicję defensywną. Uściślił, że chodzi m.in. o drony.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki/Albert Zawada/PAP

We wtorek spadł do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał, a także na nawozy i gaz. Ponadto do 5 proc. obniżono ten podatek na ciepło systemowe oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki VAT od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r. 

O tym Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej, zorganizowanej na jednej z warszawskich stacji Orlen. - Podległe nam instytucje sprawdzają, czy te ceny, które są na pólkach sklepowych, uwzględniają obniżkę VAT na żywność. Ona jest jednym z elementów wpływających na inflację - oświadczył.

Dziennikarze pytali go również o kwestię ukraińską, ponieważ we wtorek szef rządu RP poleci do Kijowa na zaproszenie ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. W stolicy Ukrainy spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów z władzami Ukrainy będzie sytuacja wokół zagrożenia rosyjską agresją.

Premier: Polska może przekazać Ukrainie drony w celach obronnych

- Jesteśmy z naszymi sąsiadami solidarni w zagrożeniu. Solidarność i słowa nie wystarczą, one muszą być przekuwane w czyn. Jesteśmy gotowi do pomocy: zarówno w formie przekazania środków pierwszej potrzeby, wiążących się z sytuacją wojenną, ale i broni defensywnej - powiedział.

Dopytany, jaka dokładnie amunicja może trafić z naszego kraju na Ukrainę, doprecyzował, iż chodzi np. o drony oraz pociski przeciwlotnicze. Zastrzegł jednak, że będą one służyć tylko w celach obronnych.

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uściślił we wtorek w "Graffiti", że decyzja o przekazaniu amunicji zapadła "parę tygodni w wymiarze politycznym". - Później były dopracowywane szczegóły ze stroną ukraińską - dodał w Polsat News.


Jak wyjaśnił Soloch, polskim władzom "zależało, aby informację o tym podać w momencie, gdy cała oferta będzie gotowa i będziemy mieli pewność, że jest i potrzeba, i gotowość Ukrainy, by taką pomoc przyjąć".

Morawiecki do Tuska: Wzywam do rezygnacji z szefowania EPL

W trakcie konferencji Morawiecki wezwał też Donalda Tuska, by "wykorzystał te gorące dni" i zrezygnował z szefowania Europejską Partią Ludową (EPL), która jest ugrupowaniem w Parlamencie Europejskim.

- Ona jest odpowiedzialna za budowę Nord Stream 2, przez który szantaż rosyjski staje się faktem. Wzywam Tuska, aby wpłynął na niemieckich kolegów, by zmieniła się polityka wobec ETS (handlu emisjami - red.), a tym samym - bardzo drogiej energii elektrycznej w Polsce i całej Unii Europejskiej - dodał.

Tym samym premier powtórzył swój apel z 27 stycznia, gdy również apelował do Donalda Tuska, by odszedł z fotela przewodniczącego EPP. - Warto być przyzwoitym. EPL doprowadziła do szalonego błędu - mówił, również przypominając o Nord Stream 2 oraz handlu emisjami.

Morawiecki o nowej ustawie covidowej. "Rząd PiS idzie drogą środka"

Premiera zapytano też o nową ustawę covidową. - Te propozycje mają nie naruszać obaw ze strony różnych grup społeczeństwa. Mamy osoby, które chciałyby doprowadzić do przymusowych szczepień, a na "antypodach" tej grupy są tzw. antyszczepionkowcy - zauważył.

Zdaniem Morawieckiego, "rząd PiS idzie drogą środka", która przewiduje m.in., aby pracodawca miał prawo domagać się aktualnych wyników testów na obecność koronawirusa. - Poprzednia ustawa, pozwalająca domagać się świadectwa szczepienia, została uznana przez sporą część społeczeństwa za zbyt radykalną - ocenił.

Jak dodał, rządzący szykują - "na wszelki wypadek" - nowe miejsca w szpitalach dla zakażonych koronawirusem, "gdyby Omikron doprowadził jednak do znacznie większej liczby hospitalizacji".

Projekt ustawy covidowej. W nim pomysł odszkodowań za zakażenie

W myśl propozycji nowej ustawy, pracodawcy będą mogli żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych - bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni - podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. 

Pracownik będzie mógł wykonać nieodpłatnie taki test raz w tygodniu, choć możliwa będzie zmiana częstotliwości jego przeprowadzania. Badania finansowane będą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

Pracownicy, którzy wykonali test, a zachorują na COVID-19 i będzie uzasadnione podejrzenie, że mogło do tego dojść w miejscu pracy, mogą domagać się odszkodowania od pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu. Wysokość takiego świadczenia wynosić będzie równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

W przypadku większej liczby pracowników nieprzetestowanych będą oni partycypować w zapłacie tego odszkodowania w równych częściach. Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Krah do Liberadzkiego: Czy Polska jest gotowa wysłać żołnierzy na wojnę?/INTERIA.TV/INTERIA.PL

      INTERIA.PL

      Lubię to
      Lubię to
      0
      Super
      0
      Hahaha
      0
      Szok
      0
      Smutny
      0
      Zły
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
      Dołącz do nas na:
      • Polecane
      • Dziś w Interii
      • Rekomendacje