PPOZ: Poselski projekt ustawy covidowej jest nie do przyjęcia

Oprac.: Dawid Skrzypiński
Przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie oceniają poselski projekt ustawy covidowej. Nowa ustawa zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. "Wprowadzenie powyższych zapisów w proponowanej przez posłów formie, w której kładzie się nacisk na poszukiwaniu 'winnego' zakażenia" - czytamy w komunikacie. Stanowisko PPOZ otrzymał przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

"Po szczegółowym zapoznaniu się z powyższym projektem uważamy, że proponowane kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów, dlatego też wnioskujemy o uchylenie projektu ustawy w całości" - podkreśliła prezes PPOZ Bożena Janicka.
Zdaniem lekarzy PPOZ obowiązek testowania, a konkretnie wykorzystania testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej, po pierwsze niesie ze sobą dodatkowe obciążenia, a po drugie doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca - personel oraz personel między sobą.
"Wnioskujemy o uchylenie w całości"
"Po raz kolejny podkreślamy, że podstawową formą walki z pandemią COVID-19 są szczepienia ochronne, a właściwie: S-D-D-M (Szczepienia - Dezynfekcja - Dystans- Maseczka). Testowanie jest kierunkiem jak najbardziej wskazanym, natomiast wprowadzenie powyższych zapisów w proponowanej przez posłów formie, w której kładzie się nacisk na poszukiwaniu 'winnego' zakażenia, czy odszkodowaniach, spowoduje konflikty na linii pracodawca - zatrudniony personel, zatrudniony personel między sobą a pracodawcą. Dlatego powyższy projekt ustawy opiniujemy negatywnie i wnioskujemy o uchylenie w całości" - podkreśla Janicka.
Pismo PPOZ przesłane zostało do wiadomości ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka oraz Andrzeja Matyji - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Nowa ustawa covidowa
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS; zakłada on wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu.
Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zgodnie z projektem pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.