Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

PiS zawiadamia prokuraturę. "Posiedzenia komisji ds. Pegasusa nielegalne"

- Posiedzenia komisji ds. Pegasusa są nielegalne - ocenił poseł PiS Andrzej Śliwka i poinformował o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak podkreślił, komisja nadal wzywa świadków mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, że jej powołanie zostało "dotknięte wadą prawną". We wtorek na przesłuchaniu nie stawił się były szef CBA Ernest Bejda. - Jeżeli będzie on uporczywie unikał komisji, to będziemy mogli wnioskować o jego doprowadzenie - powiedział Witold Zembaczyński z PO.

Były szef CBA Ernest Bejda nie stawił się na przesłuchanie przed komisją ds. Pegasusa
Były szef CBA Ernest Bejda nie stawił się na przesłuchanie przed komisją ds. Pegasusa/Tomasz Gzell/PAP

Poseł PiS Andrzej Śliwka na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że klub PiS składa do prokuratury "zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków komisji do spraw zbadania tzw. sprawy Pegasusa".

- Mamy tutaj sytuację dosyć oczywistą, jeżeli chodzi o orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wpierw zabezpieczenie, później wydany wyrok TK, który zgodnie z polską konstytucją, z art. 190, jest wyrokiem ostatecznym, ma moc powszechnie obowiązującą - przekazał polityk. 

- Pomimo tego, że mamy jednoznaczne stanowisko Trybunału Konstytucyjnego obecna większość rządząca całkowicie ignoruje ten wyrok. Tym samym działa w sposób bezprawny, posiedzenia tej komisji są nielegalne - ocenił Śliwka.

Poseł wyraził jednocześnie nadzieję, że w prokuraturze "są osoby, które będą rzetelnie to weryfikowały i że postępowanie w tym zakresie będzie toczone, a osoby, które lekceważą w Polsce prawo zostaną za to ukarane".

Trybunał Konstytucyjny o komisji śledczej ds. Pegasusa: Dotknięta wadą prawną

- Nie może być tak, że wyroki TK są w zupełności lekceważone przez część władzy ustawodawczej - powiedział poseł PiS Marcin Przydacz. - Wszyscy obywatele są zobowiązani do przestrzegania prawa, tym bardziej organy władzy, które mają absolutny obowiązek działania na podstawie i w granicach prawa - dodał.

10 września Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją.

Sędzia Stanisław Piotrowicz, uzasadniając decyzję mówił, że uchwała o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa została "dotknięta wadą prawną".

Według TK Sejm podejmował uchwałę, obradując "w niewłaściwym składzie" poprzez uniemożliwienie sprawowania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi (którzy zostali skazani prawomocny wyrokiem).

Komisja ds. Pegasusa. Zembaczyński: Możliwy wniosek o doprowadzenie Bejdy na przesłuchanie

- Jeżeli były szef CBA Ernest Bejda będzie uporczywie unikał stawienia się na komisji śledczej, to wtedy, zgodnie z prawem, będziemy wnioskować o jego doprowadzenie - powiedział PAP członek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Witold Zembaczyński (KO). - Jest to ucieczka przed odpowiedzialnością - dodał.

Jak wyjaśniał poseł KO, wezwanie byłego szefa CBA jest dla wyjaśnienia sprawy Pegasusa bardzo ważne

- Całe jądro zła kryje się w teczkach CBA. To CBA podjęło decyzję o zakupie oprogramowania i jego użytkowaniu wbrew prawu, i że będzie ono użyte wobec tych, a nie innych osób. I na te pytania Ernest Bejda powinien odpowiedzieć - ocenił.

Ernest Bejda, który był szefem CBA w latach 2016-2020, nie stawił się we wtorek na przesłuchanie przed komisją, uzasadniając swą decyzję wrześniowym wnioskiem Trybunału Konstytucyjnego, którzy orzekł, że zakres działania komisji śledczej określony w uchwale o jej powołaniu nie jest zgodny z konstytucją.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.  

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Petru w "Graffiti" o większym opodatkowaniu najmu krótkoterminowego: Jestem przeciwny/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także