Reklama

Mateusz Morawiecki dla Interii: Decyzja zapadnie dokładnie po wyborach

- Decyzja w sprawie 30-krotności składki ZUS zapadnie dokładnie po wyborach. My ujęliśmy tę kwestie w ustawie budżetowej zaproponowanej Sejmowi - powiedział w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, o ostatecznym kształcie ustawy zadecyduje Sejm.

- Zależy nam na przyciąganiu kapitału amerykańskiego, ale także na otwarciu rynku USA na polskie produkty. No i oczywiście trzeba wspomnieć o wielkiej sprawie, jaką jest uniezależnianie się Polski od jednego dostawcy gazu i dzięki temu, malejącej cenie tego gazu. Poprzez to mamy lepszą cenę dla polskich przedsiębiorców czy gospodarstw domowych - mówił w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

- Ta współpraca polsko-amerykańska, rozbudowa polskiego terminala LNG w Świnoujściu już daje dobre rezultaty - dodał. 

Pytany przez Bartosza Bednarza, co jest gwarantem stabilności relacji polsko-amerykańskich, Morawiecki stwierdził, że jej wielowymiarowość.

Reklama

- Widzę współpracę polsko-amerykańską w wielu wymiarach: obrony, technologii, energetyki, ale także współpraca handlowa, która znakomicie się rozwija w ostatnich latach - stwierdził.

- Nasze relacje widzę jako wielobarwne, bardzo dobre, nigdy nie były tak dobre jak teraz - dodał, wskazując na pomyślne rozstrzygnięcie kwestii zniesienia wiz dla Polaków.


Morawiecki: To kopernikański przewrót

Jakie są cele na kolejne lata, jeśli PiS wygra wybory?

- Budowa polskiego modelu państwa dobrobytu jest zadaniem na kolejne cztery, 12, 15 lat. Ponieważ dogonienie, a może nawet przegonienie niektórych państw Europy Zachodniej jest wielkim zadaniem, ono wiąże się m.in z koniecznością generowania krajowych oszczędności. Tu kluczowy element naszej polityki właśnie wszedł w życie - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli budowa polskiego zasobu oszczędności emerytalnych - podkreślał premier. 

Jak wskazał Morawiecki, w obszarze polityki społecznej PiS "dokonał bardzo wiele".

- To taki kopernikański przewrót, że zlikwidowaliśmy skrajne ubóstwo wśród dzieci. Jestem z tego niezmiernie dumny. To była rzecz wymagająca interwencji państwa i dokonaliśmy tego w bardzo krótkim czasie - stwierdził.

- Polityka prodemograficzna poprawiła się, choć oczywiście chcielibyśmy, żeby poprawiła się jeszcze mocniej. A więc kontynuacja tych programów jest niezwykle ważna - stwierdził.

- Kładziemy też coraz większy nacisk na programy rozwojowe - zaznaczył.

"Ta decyzja zapadnie dokładnie po wyborach"

Dziennikarz Interii dopytywał także, kiedy można się spodziewać decyzji w sprawie tzw. 30-krotności. W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

- Ta decyzja zapadnie dokładnie po wyborach. My ujęliśmy tę kwestie w ustawie budżetowej zaproponowanej Sejmowi - powiedział Morawiecki. Jak zaznaczył, o ostatecznym jej kształcie zadecyduje Sejm. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy