Mandat poselski Mariusza Kamińskiego. Doszło do zwrotu w SN

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
6,5 tys.
Udostępnij

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie Izby Pracy SN dotyczące mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Uznano, że tamto orzeczenie "zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa". Sprawę wznowienia postępowania zakończonego w Izbie Pracy zainicjował pełnomocnik Kamińskiego.

Zwrot w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN
Zwrot w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SNOleg Marusic/REPORTERReporter

Uzasadnienie do wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN opublikowano na oficjalnej stronie internetowej. Czytamy w nim, że "wznowiono postępowanie dotyczące wygaśnięcia mandatu posła".

Sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia, kiedy zadecydowano o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego.

"Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r., w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie" - czytamy w komunikacie.

Mandat Mariusza Kamińskiego. Nowe orzeczenie SN

Przypomniano, że 21 grudnia marszałek Hołownia zadecydował o wygaśnięciu mandatu posła w związku z prawomocnym skazaniem Kamińskiego. W tej sprawie 5 stycznia zapadło postanowienie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN, a pięć dni później w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej stwierdziła w środę, że orzeczenie z 10 stycznia zostało wydane "z rażącym naruszeniem prawa".

"Wydanie kolejnego postanowienia Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2024 r. nie tylko zatem stanowiło rażącą obrazę porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, ale również naruszało art. 45 Konstytucji RP gwarantujący prawo skarżącego do sądu" - podano w uzasadnieniu.

Dodano, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie jest właściwa do rozpatrywania odwołań od postanowień marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła. "Wyłączna właściwość w tym względzie przysługuje bowiem Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego" - zaznaczono.

Sprawa Mariusza Kamińskiego. Orzeczenie Izby Pracy

O orzeczeniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w sprawie Kamińskiego informowaliśmy w Interii. Jak stwierdził wówczas sędzia SN Bohdan Bieniek, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie ma statusu niezwisłego i bezstronnego sądu, zatem "jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa".

Izba Pracy zdeklarowała, że zajęła się wnioskiem Mariusza Kamińskiego, ponieważ to właśnie do niej skierowano i w niej pierwotnie zarejestrowano sprawę. 

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Marek Krząkała o konsultacjach polsko-niemieckich
      Marek Krząkała o konsultacjach polsko-niemieckichDeutsche WelleDeutsche Welle
      Przejdź na