Idą w ślady Polski w obawie przed Rosją. Chodzi o zakazaną broń

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
761
Udostępnij

Prezydent Finlandii zapowiedział, że jego kraj wycofa się z konwencji ottawskiej. Dokument dotyczy zakazu używania i produkcji min przeciwpiechotnych. Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się Polska i kraje bałtyckie. Alexander Stubb poinformował też, że Finlandia zwiększy wydatki na obronność do 3 proc. PKB do 2029 roku.

Prezydent Finlandii Alexander Stubb
Prezydent Finlandii Alexander StubbVesa Moilanen AFP

Finlandia, która posiada granicę lądową z Rosją, zdecydowała się na wycofanie z konwencji ottawskiej. We wtorek taką deklarację złożył prezydent Alexander Stubb. Na razie nie wiadomo, kiedy postanowienie oficjalnie wejdzie w życie.

Wspomniany traktat mówi o zakazie użycia, składowania, produkcji oraz przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Przepisy weszły w życie w 1999 roku i obowiązują w ponad 160 krajach.

Finlandia. Ważna zapowiedź prezydenta. Chodzi o konwencję ottawską

Helsinki ratyfikowały konwencję dopiero w 2012 roku. Wśród polityków już wtedy pojawiała się obawa przed przyjęciem takich zapisów wobec posiadania długiej, bo liczącej aż 1343 km, granicy z Rosją.

"Finlandia zawsze pozostanie odpowiedzialnym aktorem na świecie, chroniącym swoje bezpieczeństwo i obronę" - przekazał we wtorek prezydent Stubb.

Wcześniej Stubb zwrócił uwagę, że decyzja o wycofaniu się z konwencji jest efektem analiz przeprowadzonych przez poszczególne ministerstwa oraz fińskie siły zbrojne.

Alexander Stubb mówił również o wzroście wydatków Finlandii na obronność. Helsinki planują wydawać 3 proc. PKB do 2029 roku. Obecnie ten wskaźnik wynosi 2,41 proc. PKB.

"To część wkładu Finlandii w to, że Europa bierze większą odpowiedzialność za własną obronę" - napisał Stubb na platformie X.

Wycofują się z konwencji ottawskiej. Jasny komunikat czterech ministrów

18 marca we wspólnym komunikacie ministrów obrony poinformowano, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wycofują się z konwencji ottawskiej.

Podkreślono, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji "ważne jest wzmacnianie zdolności odstraszania i obrony". Wcześniej premier Donald Tusk zapowiadał, że będzie rekomendował wypowiedzenie o minach lądowych.

Na ten ruch zareagowała Rosja. - Oczywiście podejmiemy kroki odwetowe w celu zapewnienia obrony i bezpieczeństwa narodowego, w tym wojskowo-technicznego - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa.

Źródło: The Kyiv Independent

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Powodzie błyskawiczne w Grecji. Turystyczne kurorty pod wodą
      Powodzie błyskawiczne w Grecji. Turystyczne kurorty pod wodąAssociated Press© 2025 Associated Press
      Przejdź na