Reklama

Sąd Najwyższy

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33)AktualizacjaWtorek, 27 sierpnia 2024 (13:41)

Sąd Najwyższy w Polsce to organ wymiaru sprawiedliwości, który sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Jest także sądem kasacyjnym w sprawach, które są przedmiotem rozstrzygnięć sądów powszechnych. Do zadań Sądu Najwyższego należy rozpoznawanie protestów wyborczych oraz stwierdzania ważności wyborów do Sejmu i Senatu oraz wyboru prezydenta, a także ważności referendum ogólnokrajowego i konstytucyjnego. Na świecie Sąd Najwyższy to zazwyczaj naczelny organ władzy sądowniczej.

Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy/Stawinski/Reporter

Sąd Najwyższy

  • Siedziba:Warszawa, plac Krasińskich 2/4/6
  • Rodzaj:państwowa
W wielu krajach świata Sąd Najwyższy to na ogół naczelny organ władzy sądowniczej, który oprócz Polski mają np.: Australia, Chorwacja, Czechy, Indie, Izrael, Japonia, Łotwa, Monako, USA i Wielka Brytania.

Sąd Najwyższy - informacje ogólne

W skład Sądu Najwyższego wchodzi I Prezes Sądu Najwyższego, którego powołuje prezydent na 6 lat spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Kolejni członkowie to Prezesi Sądu Najwyższego, powoływani przez prezydenta na wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego oraz Sędziowie Sadu Najwyższego. Ci ostatni powoływani są przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd Najwyższy - kto może zostać sędzią

Do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego może być powołana osoba, która jest nieskazitelnego charakteru i wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy prawniczej. Dodatkowo musi mieć co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego, prokuratora, Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, jej wiceprezesa lub radcy albo wykonywania w Polsce zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

Sąd Najwyższy składa się z czterech izb. To Izba Cywilna, Izba Karna, Izba Wojskowa oraz Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Pracami każdej z izb kierują Prezesi Sądu Najwyższego, a izby dzielą się dalej na wydziały. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest Przewodniczącym Trybunału Stanu. Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, przed Trybunałem Stanu mogą stanąć między innymi Prezydent RP, Premier oraz członkowie Rady Ministrów.

Temat Sąd Najwyższy znajdziesz również w serwisie: Biznes, Motoryzacja

Więcej na temat Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy - Wiadomości

Czwartek, 19 grudnia 2024 (21:11)
Sąd Najwyższy oddalił dwie kasacje w sprawie Arkadiusza Ł., ps. Hoss. Zdaniem sądu były one bezzasadne. To oznacza, że utrzymany został wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który uniewinnił go od...
Środa, 18 grudnia 2024 (22:25)
"Jestem przekonany, że ponad politycznymi podziałami będziemy w stanie zapewnić wyborom spokojny przebieg" - przekazał Szymon Hołownia, dziękując za konsultacje w sprawie "inicjatywy ratunkowej"....
Środa, 18 grudnia 2024 (16:57)
- Rząd przyjął uchwałę mówiącą, że wadliwe werdykty Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego będą opatrzone specjalnym przypisem - przekazał premier Donald Tusk. Uchwała ma związek z...

Sąd Najwyższy - Wideo