Immunitety Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego. Sejm zdecydował

Oprac.: Sebastian Przybył
Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry. W drugim głosowaniu posłowie wyrazili zgodę na tymczasowe aresztowanie byłego ministra sprawiedliwości (ma to związek ze stawiennictwem na komisji ds. Pegasusa). Izba niższa zgodziła się również na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego.

W czwartek Sejm podjął kilkanaście uchwał w sprawie uchylenia immunitetów wielu posłów. W sprawie Zbigniewa Ziobry głosowane były dwa wnioski - jeden złożony przez Romana Giertycha, drugi zaś przez komisję śledczą ds. Pegasusa w sprawie tymczasowego aresztowania za niestawienie się na przesłuchanie.
Sejm wyraził zgodę w obu przypadkach - w pierwszym za było 234 parlamentarzystów, w drugim 239.
Następnie izba niższa przeszła do głosowania nad uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego oraz wyrażeniem zgody na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Posłowie w serii dziewięciu głosowań każdorazowo przyjęli uchwały.
Sejm. Uchylenie immunitetów wielu polityków. Posłowie zagłosowali
W bloku głosowań posłowie wyrazili swoje zdaniem w sprawie immunitetów Pawła Kukiza (Wolni Republikanie), Waldemara Sługockiego (Koalicja Obywatelska), Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego (Wolni Republikanie).
Przywilej zachowali Paweł Kukiz, Waldemar Sługocki oraz Anita Kucharska-Dziedzic. Do odpowiedzialności karnej pociągnięty zostanie natomiast były minister rolnictwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
Sprawa Zbigniewa Ziobry. Sejm wyraził zgodę na areszt tymczasowy
Początkiem lutego tego roku sejmowa Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych, zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu posłowi PiS Zbigniewowi Ziobrze.
Z wnioskiem w sprawie byłego ministra sprawiedliwości wystąpił Roman Giertych, którego poprzedni wniosek w tej sprawie został odrzucony w poprzedniej kadencji Sejmu. Polityka PiS nie było na posiedzeniu komisji regulaminowej, które odbyło się 5 lutego. Przekazał on gremium pismo, w którym upoważnił partyjnego kolegę Marcina Warchoła do reprezentowania go.
Wcześniej, 31 stycznia, Ziobro został zatrzymany przez policję w związku z jego kilkukrotnym niestawiennictwem na przesłuchaniu przed komisją ds. Pegasusa. Tego dnia polityk ponownie został wezwany na przesłuchanie, jednak ostatecznie funkcjonariusze znaleźli go w siedzibie jednej z telewizji, gdzie udzielał wywiadu.
Kiedy polityk zjawił się w Sejmie został zatrzymany przez Straż Marszałkowską. W tym czasie komisja śledcza kończyła obrady i zdecydowała o złożeniu wniosku o 30-dniowy areszt dla polityka, nie czekając, aż ten pojawi się na sali.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!