Reklama

Marcin Romanowski

Poniedziałek, 5 lutego 2024 (15:45)AktualizacjaŚroda, 17 lipca 2024 (13:01)

Marcin Romanowski to polityk i prawnik. W latach 2005-2007 oraz 2015-2019 doradca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Od 2019 do 2023 r. wiceminister sprawiedliwości. Poseł na Sejm X kadencji.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski/Paweł Wodzyński/East News

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski - wykształcenie

Marcin Romanowski ukończył w 1995 r.Liceum Ogólnokształcące w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie). 

W 2000 r. obronił pracę dyplomową z prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dwa lata później został absolwentem studiów prawniczych podyplomowych Magister Legum (LL.M.) Uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy), gdzie był stypendystą Fundacji Konrada Adenauera.

W 2004 r. otrzymał stypendium na uczelniach Humboldta w Berlinie i w Greifswaldzie (Niemcy).

Marcin Romanowski obronił w 2008 r. rozprawę doktorską pt. "Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 roku" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Marcin Romanowski -  kariera zawodowa

Marcin Romanowski w 2002 r. został asystentem na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. W 2008 r. został mianowany adiunktem w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa tej uczelni.

Marcin Romanowski jest założycielem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Utworzono ją w 2018 r. początkowo pod nazwą Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki. Do września 2023 r. nosiła nazwę Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2022 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Instytucie Prawa Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jest członkiem Rady Programowej czasopisma "Prawo i Więź".

Marcin Romanowski -  kariera polityczna

Marcin Romanowski w 2002 r. startował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Stołecznego Warszawa z listy KWW Julii Pitery. Nie udało mu się uzyskać mandatu.

W latach 2003-2004 był ekspertem w sejmowej komisji śledczej w sprawie afery Rywina.

W 2005 roku został zatrudniony jako doradca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Tę funkcję pełnił przez dwa lata.

W 2015 r. Marcin Romanowski został ponownie powołany na doradcę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Pracował na tym stanowisku przez cztery lata. W trakcie sprawowania urzędu w 2018 r. mianowano go Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości.

W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2016 r. Mateusz Morawiecki powołał Marcina Romanowskiego na przewodniczącego Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Był na tym stanowisku do 2021 r.

W 2019 r. został wiceministrem sprawiedliwości. Zajmował się przede wszystkim informatyką wymiaru sprawiedliwości i cyberbezpieczeństwem. W trakcie swojego urzędu współtworzył z Suwerenną Polską projekt ustawy "zmierzający do podniesienia ochrony dzieci w Polsce".

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydował do Sejmu z listy KW Prawo i Sprawiedliwość jako reprezentant Suwerennej Polski. Otrzymał mandat poselski X kadencji, uzyskując 17 318 głosów.

Marcin Romanowski -  kontrowersje

W 2016 r. Marcin Romanowski opublikował wpis na platformie X (wówczas Twitter) na temat zabójstwa 16-letniego Eryka w Zamościu. W publikacji napisał: "Zrobię wszystko, żeby oprawcy zostali surowo osądzeniu. Za takie czyny powinna być kara śmierci". Polityk został skrytykowany za swoje słowa.

Jest przeciwnikiem społeczności LGBT, o czym świadczą jego wypowiedzi. 

W 2019 r. żądał, aby IKEA przywróciła na stanowisko pracownika, który został zwolniony za mowę nienawiści o osobach nieheteronormatywnych. Według niego firma wyrzuciła mężczyznę za swój światopogląd. Tym samym stwierdził, że IKEA rozpoczyna "agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję".

Dwa lata później wypowiedział się w audycji Radia Maryja, że ruch LGBT jest "zinstytucjonalizowaną dewiacją".

Ponadto, polityk opowiadał się przeciwko konwencji stambulskiej, która według niego jest "przesiąknięta ideologią" i "niebezpieczna".


W styczniu 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości założonej przez Romanowskiego. Celem kontroli jest sprawdzenie, czy instytucja działa w zgodzie z aktualnym prawem.

Marcin Romanowski - aresztowanie

W połowie lipca 2024 roku, Marcin Romanowski usłyszał zarzuty w związku z nieprawidłowościami w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Posła zatrzymali najpierw agenci ABW.

Zatrzymanie było możliwe, dzięki temu, że Marcinowi Romanowskiemu 12 lipca został uchylony immunitet poselskiego. Kontrowersje wzbudziły jednak słowa mecenasa Bartosza Lewandowskiego. Adwokat wskazał, że poseł ma drugi immunitet, który wynika z członkostwa polityka w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa wydał następnie decyzję o odrzuceniu wniosku o tymczasowy areszt dla posła Suwerennej Polski, skierowanego przez Prokuraturę Krajową.

Marcin Romanowski -  życie prywatne

Marcin Romanowski należy do katolickiego ugrupowania Opus Dei, gdzie pełni funkcję numerariusza. Żyje w celibacie.

Interesuje się prawem naturalnym, teorią prawa globalnego, antropologią prawniczą i możliwością jej zastosowania w kształtowaniu prawa.

Marcin Romanowski - Wiadomości

Sobota, 21 grudnia 2024 (06:58)
Padają kolejne granice, instytucje, normy, które czyniły z nas jeden naród (kiedykolwiek czyniły czy w ogóle przeszliśmy fazę kształtowania się nowoczesnych narodów państwowych?). Wszystko to nie...
Piątek, 20 grudnia 2024 (22:35)
"Prokuratura pod rządami Tuska stawia mi 11 absurdalnych zarzutów" - napisał w mediach społecznościowych Marcin Romanowski. Poseł PiS, który dostał azyl polityczny na Węgrzech, odniósł się do...
Piątek, 20 grudnia 2024 (18:53)
- O sprawie posła Marcina Romanowskiego nie uważam nic - tak Karol Nawrocki skomentował wyjazd polityka na Węgry. Prezes IPN i kandydat na prezydenta stwierdził, że temat posła PiS "jest częścią...
Piątek, 20 grudnia 2024 (13:31)
Ucieczka Marcina Romanowskiego nie wygląda dobrze, a na dokładkę wpycha PiS w ramiona prorosyjskiego Victora Orbana. Jednak po ludzku trudno tej ucieczki nie rozumieć. Prokuratorskie akcje Tuska i...

Marcin Romanowski - Wideo