Reklama

Marcin Romanowski

Poniedziałek, 5 lutego 2024 (15:45)AktualizacjaPoniedziałek, 12 lutego 2024 (11:59)

Marcin Romanowski to polityk i prawnik. W latach 2005-2007 oraz 2015-2019 doradca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Od 2019 do 2023 r. wiceminister sprawiedliwości. Poseł na Sejm X kadencji.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski/Paweł Wodzyński/East News

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski - wykształcenie

Marcin Romanowski ukończył w 1995 r.Liceum Ogólnokształcące w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie). 

W 2000 r. obronił pracę dyplomową z prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dwa lata później został absolwentem studiów prawniczych podyplomowych Magister Legum (LL.M.) Uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy), gdzie był stypendystą Fundacji Konrada Adenauera.

W 2004 r. otrzymał stypendium na uczelniach Humboldta w Berlinie i w Greifswaldzie (Niemcy).

Marcin Romanowski obronił w 2008 r. rozprawę doktorską pt. "Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 roku" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Marcin Romanowski -  kariera zawodowa

Marcin Romanowski w 2002 r. został asystentem na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. W 2008 r. został mianowany adiunktem w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa tej uczelni.

Marcin Romanowski jest założycielem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Utworzono ją w 2018 r. początkowo pod nazwą Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki. Do września 2023 r. nosiła nazwę Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2022 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Instytucie Prawa Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jest członkiem Rady Programowej czasopisma "Prawo i Więź".

Marcin Romanowski -  kariera polityczna

Marcin Romanowski w 2002 r. startował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Stołecznego Warszawa z listy KWW Julii Pitery. Nie udało mu się uzyskać mandatu.

W latach 2003-2004 był ekspertem w sejmowej komisji śledczej w sprawie afery Rywina.

W 2005 roku został zatrudniony jako doradca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Tę funkcję pełnił przez dwa lata.

W 2015 r. Marcin Romanowski został ponownie powołany na doradcę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Pracował na tym stanowisku przez cztery lata. W trakcie sprawowania urzędu w 2018 r. mianowano go Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości.

W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

W 2016 r. Mateusz Morawiecki powołał Marcina Romanowskiego na przewodniczącego Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Był na tym stanowisku do 2021 r.

W 2019 r. został wiceministrem sprawiedliwości. Zajmował się przede wszystkim informatyką wymiaru sprawiedliwości i cyberbezpieczeństwem. W trakcie swojego urzędu współtworzył z Suwerenną Polską projekt ustawy "zmierzający do podniesienia ochrony dzieci w Polsce".

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydował do Sejmu z listy KW Prawo i Sprawiedliwość jako reprezentant Suwerennej Polski. Otrzymał mandat poselski X kadencji, uzyskując 17 318 głosów.

Marcin Romanowski -  kontrowersje

W 2016 r. Marcin Romanowski opublikował wpis na platformie X (wówczas Twitter) na temat zabójstwa 16-letniego Eryka w Zamościu. W publikacji napisał: "Zrobię wszystko, żeby oprawcy zostali surowo osądzeniu. Za takie czyny powinna być kara śmierci". Polityk został skrytykowany za swoje słowa.

Jest przeciwnikiem społeczności LGBT, o czym świadczą jego wypowiedzi. 

W 2019 r. żądał, aby IKEA przywróciła na stanowisko pracownika, który został zwolniony za mowę nienawiści o osobach nieheteronormatywnych. Według niego firma wyrzuciła mężczyznę za swój światopogląd. Tym samym stwierdził, że IKEA rozpoczyna "agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję".

Dwa lata później wypowiedział się w audycji Radia Maryja, że ruch LGBT jest "zinstytucjonalizowaną dewiacją".

Ponadto, polityk opowiadał się przeciwko konwencji stambulskiej, która według niego jest "przesiąknięta ideologią" i "niebezpieczna".


W styczniu 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości założonej przez Romanowskiego. Celem kontroli jest sprawdzenie, czy instytucja działa w zgodzie z aktualnym prawem.

Marcin Romanowski -  życie prywatne

Marcin Romanowski należy do katolickiego ugrupowania Opus Dei, gdzie pełni funkcje numerariusza. Żyje w celibacie.

Interesuje się prawem naturalnym, teorią prawa globalnego, antropologią prawniczą i możliwością jej zastosowania w kształtowaniu prawa.

Marcin Romanowski - Wiadomości

Poniedziałek, 25 grudnia 2023 (09:54)
Politycy Prawa i Sprawiedliwości dyżurują w siedzibie TVP również podczas świąt. W internecie pojawiło się nagranie z Wigilii, na którym widać, jak protestujący jedzą tradycyjne potrawy i kolędują....
Sobota, 23 grudnia 2023 (15:34)
Wierzę, że prawo zostanie przywrócone - stwierdził Jarosław Kaczyński wchodząc do siedziby telewizji publicznej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości pojawił się w budynku przy Placu Powstańców Warszawy...
Czwartek, 21 grudnia 2023 (16:20)
- Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska, ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz wskazanego na...
Środa, 20 grudnia 2023 (14:22)
Marcin Romanowski (Suwerenna Polska) złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartłomieja Sienkiewicza i jego współpracowników. Poseł zarzuca...
Czwartek, 30 listopada 2023 (13:18)
Senat zdecydował o wyrażeniu zgody na powołanie Moniki Horny-Cieślak na stanowisko RPD. Za głosowało 66 osób, przeciw było 15, a wstrzymało się 13 senatorów. Przed głosowaniem prawniczka zabrała...
Wtorek, 28 listopada 2023 (13:56)
Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Stanowisko obejmie Monika Horna-Cieślak. Mecenas była wspólną kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Monika Horna-Cieślak zastąpi...
Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...
Wtorek, 17 października 2023 (13:43)
Prawo i Sprawiedliwość zostało zwycięzcą wyborów parlamentarnych i do Sejmu wprowadzi 194 reprezentantów. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a...
Czwartek, 28 września 2023 (16:38)
Setki tysięcy osób pokrzywdzonych przestępstwem, którym udzielono darmowej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej. Setki milionów złotych na sprzęt ratujący życie. Fundusz Sprawiedliwości...