Reklama

Awantura w Sejmie. Janusz Kowalski: Czemu się drzecie, opozycjo?

- Nie dawaliście pieniędzy na edukację, bo kasa szła do mafii VAT-owskich - mówił w kierunku opozycji Przemysław Czarnek, odpierając w Sejmie zarzuty ws. subwencji udzielonych przez jego ministerstwo. - Znamienne jest to, że gdy mowa jest o złodziejstwie, to pojawia się Czarnek - odpowiedział mu Borys Budka (KO). Ministra edukacji bronił Janusz Kowalski, który zaapelował aby wszyscy Ci, którzy go popierają, wstali i zaczęli bić brawo.

W środę popołudniu w Sejmie doszło do ostrej wymiany zdań między politykami partii rządzącej a opozycją. Minister Przemysław Czarnek wszedł na mównicę i zamiast zgłosić wniosek formalny, odpowiadał na zarzuty, które sformułowała opozycja ws. rozdzielenia środków na inwestycje przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Państwo specjalizujecie się w wylewaniu pomyj, to jest dla nas oczywiste - stwierdził. Czarnek dodał, że "opozycja może krytykować".

Minister poinformował, że w ostatnich dwóch latach przekazano ponad 8 mld na inwestycje edukacyjne.

Reklama

- W każdej miejscowości są inwestycje na grube dziesiątki miliardów złotych - powiedział Czarnek. - Dla pani poseł Szumilas przygotowałem zestawienie inwestycji z jej Knurowa. To 19,5 mln na edukację. Do powiatu gliwickiego trafiło 43 mln złotych na inwestycje z rządowych pieniędzy - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Willa plus". Rząd reaguje na zarzuty dziennikarzy 

- Wy w życiu takich pieniędzy nie dawaliście na edukację, bo dawaliście kasę złodziejom z mafii VAT-owskich - zakończył minister Przemysław Czarnek.

W trakcie wystąpienia na mównicę wszedł Sławomir Nitras, który domagał się zakończenia wystąpienia Czarnka. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek apelowała o zachowanie spokoju.

Opozycja reaguje na słowa ministra Czarnka

Na zarzuty odpowiedział poseł Borys Budka, który stwierdził, że "to znamienne, że kiedy mowa o złodziejstwie, to wychodzi Czarnek". - Kiedy mowa o rozdawaniu swoim - wychodzi Czarnek. Zaproście jeszcze ministra Ziobrę, aby mówił o Funduszu Sprawiedliwości - dodał polityk Koalicji Obywatelskiej.

- Boicie się tego, że każdy wasz przekręt zostanie ujawniony. Jesteście bandą ludzi, którzy na finiszu swoich rządów, okradają obywateli. Program "willa plus" to wierzchołek góry lodowej - stwierdził polityk. - Tak, będziecie siedzieć - podsumował Budka.

"Nigdy nie dojdziecie do władzy. Rozliczymy Trzaskowskiego"

Ministra Przemysława Czarnka bronił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- Czemu się drzecie, opozycjo? Wy mówiliście o złodziejstwie? Wy, którzy okradaliście Polaków? Dziś jesteście przeciwko Polakom, którzy walczą o suwerenność - powiedział. - Nie podoba wam się minister Czarnek i minister Ziobro? Bo to oni wykrywali afery - przekazał Kowalski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Barbara Nowak broni Przemysława Czarnka. "Jest białym człowiekiem" 

Po chwili polityk zaapelował, aby posłowie popierający ministra Czarnka, wstali. Sam zaczął klaskać.

- Nigdy nie dojdziecie do władzy. Rozliczymy Trzaskowskiego - krzyczał Kowalski. - Brawo minister Czarnek - dodał.

"Jeden z najbardziej żenujących momentów, jakie widziałem w Sejmie"

W mediach społecznościowych sytuację skomentowali inni politycy.

"Poseł Janusz Kowalski złożył wniosek formalny, żeby bić brawo ministrowi Czarnkowi. I PiS wstaje i bije. Jeden z najbardziej żenujących momentów, jakie widziałem w Sejmie" - napisał poseł Lewicy Maciej Gdula.

Polityk Konfederacji Artur Dziambor napisał, że był kiedyś z "wycieczką klasową na nagraniu jakiegoś polskiego sitcomu".

"Tam był taki gość, który pokazywał, kiedy się śmiać. Wspomnienia" - zauważył poseł.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy