Janusz Kowalski ukończył studia na kierunku prawo i administracja na Uniwersytecie Łódzkim. W 1997 r. jako student I roku prawa na Uniwersytecie Łódzkim wstąpił do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści AWS.
Janusz Kowalski - kariera i działalność polityczna
W 2001 r. Janusz Kowalski przeszedł do Przymierza Prawicy. Jako jego członek bez powodzenia kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w wyborach parlamentarnych w tym samym roku, a w wyniku rozwiązania Przymierza Prawicy w czerwcu 2002 r. przystąpił do
Prawa i Sprawiedliwości.
Od 2003 do 2008 r. był prezesem zarządu krajowego Stowarzyszenia „Stop Korupcji”. W latach 2007–2008 pracował w Departamencie Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii w Ministerstwie Gospodarki oraz w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Od stycznia 2009 do 2010 r. był członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2014–2015 pełnił funkcję wiceprezydenta Opola u boku Arkadiusza Wiśniewskiego. Następnie jako bezpartyjny dołączył do PiS.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r., startując jako przedstawiciel Solidarnej Polski na liście PiS, został wybrany na posła na Sejm IX kadencji. W grudniu 2019 roku został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Został zdymisjonowany w lutym 2021 r. Do tego czasu był również pełnomocnikiem rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa.
W maju 2021 r. został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej po zarzutach o „odczłowieczanie osób LGBT” i posługiwanie się określeniem „ideologia LGBT”.
Janusz Kowalski we wrześniu 2022 r. został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnika rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.