Reklama

Sławomir Nitras

Czwartek, 1 grudnia 2022 (10:47)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:13)

​Sławomir Nitras to polski polityk i politolog, poseł na Sejm V, VI, VIII, IX i X kadencji. Od 2009 do 2014 roku eurodeputowany. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska został ministrem sportu.

Sławomir Nitras
Sławomir Nitras/Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Sławomir Nitras

  • Data urodzenia:26.04.1973
  • Miejsce urodzenia:Połczyn-Zdrój
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Sławomir Nitras - wykształcenie i kariera zawodowa

Sławomir Nitras ma wyższe wykształcenie. W 1998 r. uzyskał tytuł magistra politologii, kończąc studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pracował jako asystent w Instytucie Politologii i Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 1997-1998. 

Tuż po studiach w latach 1998-1999 był dyrektorem gabinetu wojewody koszalińskiego

Następnie znalazł się w zarządzie Koszalińskich Kopalni Surowców Mineralnych "Kruszywa Koszalin" S.A., w którym zasiadał do 2002 r. Po odejściu z zarządu firmy powadził własną działalność gospodarczą przez kolejne trzy lata.

Sławomir Nitras - kariera polityczna

Sławomir Nitras był członkiem Unii Polityki Realnej, a następnie Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 roku znalazł się w szeregach Platformy Obywatelskiej, z którą związany jest do tej pory.

W latach 1998-2002 Sławomir Nitras był radnym sejmiku zachodniopomorskiego, do którego kandydował z listy AWS. Nie udało mu się uzyskać reelekcji z listy PO-PiS.

Zdobył mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2005 r., a następnie 2007 r. Był w Sejmie V i VI kadencji z ramienia PO. Został członkiem Komisji Skarbu Państwa, a później również Komisji Gospodarki oraz Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo".

Startował z powodzeniem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. W Europarlamencie należał do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). 

W 2014 r. nie ubiegał się o reelekcję do Europarlamentu, ale został głównym doradcą w gabinecie politycznym premier Ewy Kopacz.

Uzyskał mandat posła Sejmu VIII kadencji, po udanym starcie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Objął funkcję przewodniczącego Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W "gabinecie cieni" utworzonym w 2016 r. przez Platformę Obywatelską, Sławomir Nitras został powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych.

Był kandydatem na urząd prezydenta Szczecina w czasie wyborów samorządowych w 2018 r. Zajął jednak wtedy trzecie miejsce. 

Z powodzeniem wystartował w wyborach parlamentarnych w 2019 r. i z ramienia Koalicji Obywatelskiej zdobył mandat poselski. Został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. Unii Europejskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska został ministrem sportu.

Sławomir Nitras - życie prywatne

Sławomir Witold Nitras jest żonaty. Z żoną, Irminą Kryśkowiak-Nitras, ma dwie córki: Natalię i Kornelię.

Jest wyjątkowo aktywny w mediach społecznościowych. 

W kwietniu 2022 roku Sejm uchylił immunitet poselski Sławomira Nitrasa na wniosek oskarżyciela prywatnego Marka Palarczyka, związanego kiedyś z ugrupowaniem Kukiz’15. Sławomir Nitras zarzucił mu chodzenie po Sejmie w koszulce z rasistowskimi hasłami.
Temat Sławomir Nitras znajdziesz również w serwisie: Sport

Powiązane z tematem Sławomir Nitras

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Sławomir Nitras - Wiadomości

Wtorek, 4 czerwca 2024 (15:42)
Afera goni aferę. Skandal pędzi za skandalem. Nikt jednak nie zadaje pytanie, czy wystarczy mieć słuszność, aby zdecydowanie wygrać wybory z narodowymi populistami? Odpowiedź brzmi: nie.
Środa, 13 marca 2024 (07:07)
Barbara Nowacka oraz Sławomir Nitras szukają sportowych talentów. W tym celu zachęcili do dbania o formę. Członkowie rządu Donalda Tuska dali popis swoich umiejętności na sali gimnastycznej....
Poniedziałek, 18 grudnia 2023 (08:55)
Jacek Ozdoba opublikował nagranie z "Żylety", czyli trybuny dla najzagorzalszych fanów Legii Warszawa. Poseł w ten sposób odpowiedział na słowa Donalda Tuska i zarzucił mu, że się mylił. - Nie...

Sławomir Nitras - Wideo