Reklama

Reklama

Andrzej Duda: W tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski

Prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił, że w tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski. Dodał jednak, że takiej sytuacji jak obecnie nie było od 1989 roku. Skomentował w ten sposób napięcie związane z możliwością rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Prezydent podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego wskazywał, że cieszy się, że przedstawiciele wszystkich sił politycznych "rozumieją problem tej wspólnej odpowiedzialności za los Rzeczypospolitej w bardzo szczególnej sytuacji międzynarodowej".

- Sytuacji, jakiej z całą pewnością od początku mojej prezydentury jeszcze nie było, ale wydaje mi się, że śmiało można powiedzieć, że takiej sytuacji, jaką mamy obecnie, nie było jeszcze od 1989 roku - powiedział Andrzej Duda.

- Jest ona rzeczywiście specyficzna, choć tak jak powiedziałem oficjalnie w mediach, mogę to podkreślić - w moim przekonaniu jak również w przekonaniu moich rozmówców istotne zagrożenie dla Polski bezpośrednie, militarne nie występuje w tej chwili. Nie ma żadnych sygnałów, które wskazywałyby na takie bezpośrednie zagrożenie - powiedział prezydent Duda. 

Reklama

Natomiast - jak zaznaczył - "zmienia się niewątpliwie na naszych oczach sytuacja tak zwanego bezpieczeństwa militarnego w naszej części Europy i jest to ważny temat do wspólnej rozmowy".

Dalsza części spotkania miała charakter niejawny.

Niebezpieczeństwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rada Bezpieczeństwa Narodowego omawia w piątek bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Spotkanie dotyczy - jak podkreślił prezydent - sytuacji bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski "w momencie, w którym jesteśmy". Andrzej Duda - zwracając się do uczestników spotkania - dodał, że chce porozmawiać, w jaki sposób dalej prowadzić politykę, "tak, żeby działać, mówiąc jednym głosem".

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim PiS reprezentuje szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki, Koalicję Obywatelską - PO Tomasz Siemoniak, Lewicę - szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, a PSL - szef klubu KP Władysław Kosiniak-Kamysz. W posiedzeniu uczestniczy także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza, Jarosław Gowin z koła Porozumienie. Obecny jest także premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. MON reprezentuje wiceszef resortu Wojciech Skurkiewicz, a MSZ wiceminister Piotr Wawrzyk.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy