Izrael stawia warunki Hamasowi. "Tak możemy zakończyć tę wojnę"
Możemy uniknąć inwazji lądowej na Strefę Gazy, jeśli Hamas uwolni wszystkich zakładników i podda się bezwarunkowo - oświadczył rzecznik Sił Obronnych Izraela. Waszyngton próbuje przekonać Tel Awiw do opóźnienia ataku na palestyńską eksklawę, a inne państwa Zachodu zwracają uwagę na konieczność dostarczenia kolejnych konwojów z pomocą humanitarną dla oblężonej ludności cywilnej. Izraelski minister bezpieczeństwa i lider skrajnie prawicowej partii syjonistycznej stawia jednak sprawę jasno.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) podpułkownik Jonathan Conricus stwierdził, że jedyną możliwością na uniknięcie inwazji lądowej na Strefę Gazy jest bezwarunkowe poddanie się bojowników Hamasu i przekazanie wszystkich 222 przetrzymywanych cywilów.
- Gdyby Hamas wyszedł ze swoich kryjówek, zwrócił naszych zakładników i poddał się bezwarunkowo, to wojna się zakończy. Jeśli tego nie zrobi, najprawdopodobniej będziemy musieli wkroczyć i załatwić tę sprawę - powiedział Conricus w rozmowie z ABC Radio Melbourne.
Izrael a Hamas. Tel Awiw stawia warunki
Jak wynika z informacji opublikowanych przez "The New York Times", szef Pentagonu Lloyd Austin doradził w rozmowie ze swoim izraelskim odpowiednikiem, by Tel Awiw opóźnił planowaną operację lądową w Strefie Gazy. Celem takiego działania ma być zyskanie czasu na negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników i dostarczenie pomocy humanitarnej do oblężonej eksklawy.
Według "NYT" USA chce lepiej przygotować się do ewentualnych ataków na amerykańskie cele na Bliskim Wschodzie. W ocenie Pentagnu takie wrogie działania mogą podjąć "ugrupowania wspierane przez Iran", czyli - w domyśle - przede wszystkim operująca w Libanie organizacja terrorystyczna Hezbollah.
Ponadto Stany Zjednoczone, ale również Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania zapewniły o swym wsparciu dla Izraela i jego prawie do obrony, ale wezwały jednocześnie ten kraj do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej.
Liderzy państw stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że z zadowoleniem przyjęli uwolnienie przez Hamas dwóch zakładników i wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich pozostałych. Jednocześnie podkreślili konieczność przesłania kolejnych konwojów z pomocą humanitarną do Strefy Gazy oraz zobowiązali się do kontynuowania współpracy z partnerami regionalnymi w celu zapewnienia mieszkańcom eksklawy "trwałego i bezpiecznego dostępu" do żywności, wody, opieki medycznej i innej pomocy dla cwywili.
Izrael. Miniser Ben-Gewir: Pomoc za zakładników
Tymczasem minister bezpieczeństwa Izraela Itamar Ben-Gewir oświadczył, że jakakolwiek pomoc dla mieszkańców Strefy może być przekazana wyłącznie wówczas, gdy uwolnieni zostaną wszyscy zakładnicy przetrzymywani przez Hamas.
"Każde porozumienie w sprawie 'ciągłej pomocy dla Gazy', które nie obejmuje uwolnienia wszystkich naszych uprowadzonych, jest kontynuacją koncepcji, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy" - napisał na platformie X Ben-Gewir, lider skrajnie prawicowej partii Ocma Jehudit (hebr. Żydowska Siła - red.), wchodzącej w skład bloku Religijny Syjonizm.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!