Reklama

Pentagon

Środa, 30 sierpnia 2023 (14:18)AktualizacjaWtorek, 5 września 2023 (11:43)

Pentagon jest siedzibą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Ten charakterystyczny budynek, który jest ikoną Ameryki, powstał na planie pięciokąta. Pentagon był pierwszy miejscem, w którym - z inicjatywy prezydenta Franklina Delano Roosevelta - zniesiono przepisy o segregacji rasowej. Z kolei na placu wewnętrznym obowiązuje zakaz salutowania i nie ma obowiązku noszenia czapek wojskowych..

Budynek Pentagonu
Budynek Pentagonu/AFP

Pentagon

Budynek Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych powstał w Arlington w stanie Wirginia w USA w pierwszych latach drugiej wojny światowej. Zbudowany jest na planie pięciokąta, stąd też wzięła się jego nazwa. Kształt Pentagonu wynika głównie z układu dróg w miejscu jego budowy. W Pentagonie znajduje się również Departament Korpusu Piechoty Morskiej i Sekretariat Obrony USA.

Do budowy Pentagonu zużyto 620 tys. ton piasku i 320 tys. metrów sześciennych betonu. Prace były niezwykle intensywne i brało w nich udział 13 tys. robotników. Obiekt otwarto 15 stycznia 1943 roku. To największy na świecie pod względem liczby pomieszczeń budynek biurowy, który nie jest wieżowcem. Budowla ma bowiem pięć pięter, a na każdym z nich jest pięć korytarzy, które okrążają cały budynek.

W Pentagonie pracuje ponad 20 tys. osób z personelu wojskowego i cywilnego oraz kilka tysięcy osób personelu pomocniczego.

Na południe od Pentagonu znajdują się dwie najbardziej luksusowe dzielnice mieszkaniowe w Waszyngtonie - Pentagon City oraz Crystal City. Choć budynek znajduje się na terenie stanu Wirginia, ma adres i kody pocztowe z Waszyngtonu. Sześć unikatowych kodów pocztowych przyporządkowanych jest każdemu z departamentów, armii, marynarki, sił powietrznych, Korpusu Piechoty Morskiej, połączonych Sztabów (Joint Staff) i Sekretariatu Obrony.

Protesty przed Pentagonem w latach 60. XX wieku

Budynek Pentagonu był miejscem licznych protestów pokojowych, które miały miejsce w latach 60. XX wieku. Dotyczyły one udziału Stanów Zjednoczonych w wojnie w Wietnamie.

Najbardziej znanym protestem przed Pentagonem jest ten z 21 października 1967 roku, który został nazwany marszem na Pentagon. Zorganizowany został przez Youth International Party i zgromadził 35 tys. osób. Protestujący zbudowali tymczasową wioskę, którą nazwali strefą zdemilitaryzowaną. Odbywały się w niej licznej koncerty, dyskusje polityczne czy wykłady liderów ruchu hippisowskiego.

Pentagon – atak na budynek 11 września 2001 roku

Dokładnie w 60. rocznicę rozpoczęcia budowy Pentagonu - 11 września 2001 roku - budynek został zaatakowany. W jedno ze skrzydeł uderzył odrzutowiec pasażerski Boeing 757 linii American Airlines. Śmierć poniosło 125 osób przebywających w Pentagonie oraz ponad 60 pasażerów lotu nr 77.

Po atakach powołano Pentagon Force Protection Agency - służbę, której zadaniem jest ochrona budynku przed zewnętrznymi zagrożeniami. Do instytucji należą m.in. służby wywiadowcze i śledcze, a także żandarmeria wojskowa, technicy i agenci federalni.

Ataki hakerskie na Pentagon

Pentagon od dawna jest celem ataków hakerów z całego świata. System informatyczny wielokrotnie był nękany przez cyberprzestępców.

Trzy telefony i centrum dowodzenia

W Pentagonie w pokoju sekretarza obrony znajduje się biurko, na którym stoją trzy telefony - biały, czerwony i niebieski. Biały służy do połączeń z Białym Domem, czerwony do kontaktów z Rosją, a niebieski do rozmów wewnętrznych.

Strategicznym punktem całego budynku i centrum dowodzenia jest gabinet sekretarza obrony, który połączony jest z podziemnym pokojem operacyjnym będącym centrum dowodzenia. Prowadzi do niego wydzielona winda.

Zwiedzanie Pentagonu

Budynek Pentagonu mogą zwiedzać z przewodnikiem osoby cywilne, również z zagranicy. By wziąć udział w zwiedzaniu należy się zapisać on line na stronie Pentagonu co najmniej na pięć dni przed planowanym zwiedzaniem.
Temat Pentagon znajdziesz również w serwisie: geekweek, Biznes

Pentagon - Wiadomości

Czwartek, 13 czerwca 2024 (16:26)
- Nie będzie zmiany, co do ochrony nieba Patriotami w Polsce - przekazał sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Szef Pentagonu odniósł się w ten sposób do decyzji rządu RP o braku zgody na przekazanie...
Środa, 17 kwietnia 2024 (08:05)
Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem - poinformował Pentagon. To pierwszy kontakt szefów resortów od ponad roku. Rozmowa dotyczyła m. in....

Pentagon - Wideo