Hezbollah został utworzony w 1982 roku, przez
Irańską Gwardię Rewolucyjną. Po tym, jak
siły izraelskie zaatakowały południowy Liban, milicja składająca się z irańskich szyitów sympatyzujących z rządem
Iranu chwyciła za broń przeciwko
Izraelczykom. Finansowanie i szkolenia zapewniane przez irański rząd sprawiły, że
szyicka milicja przekształciła się w
partyzancką siłę bojową, która przyjęła nazwę
Hezbollah, co oznacza "Partia Allaha". Hezbollah - polityka
Hezbollah szybko zyskał popularność wśród społeczności szyickiej dzięki taktyce zbrojnego oporu. Z czasem grupa przyjęła szerszy program polityczny, pozycjonując się jako obrońca suwerenności Libanu, a także praw marginalizowanych społeczności. Hezbollah prowadzi charytatywną działalność na terenie Libanu, otwierając szeroko dostępne i tanie szpitale, kliniki, a także szkoły.
W marcu 1992 roku, w pierwszych wyborach powszechnych w kraju od 1972 roku, ośmiu członków Hezbollahu zostało wybranych do libańskiego parlamentu. Obecnie Hezbollah stanowi najbardziej wpływową partię szyicką w Libanie. Popiera ją przede wszystkim ludność uboga. Przewodniczącym klubu parlamentarnego jest Mohammad Raad.
Hezbollah - działalność terrorystyczna
Kluczową rolę w działalności partii odgrywa jej wojskowe skrzydło, które przez wiele krajów uznawane jest za organizację terrorystyczną. Przypisano mu zamachy terrorystyczne m.in.: w 1989 roku na ambasadę USA w Bejrucie, w 1992 roku na ambasadę Izraela w Buenos Aires, czy też w 1994 na ambasadę Izraela w Londynie.
W 2013 roku, po zamachu bombowym na autobus przewożący
izraelskich turystów w Bułgarii, również i
Unia Europejska uznała
Hezbollah za organizację terrorystyczną. Hezbollah ma głębokie powiązania z innymi wspieranymi przez Iran grupami w całym regionie, włącznie z palestyńskimi frakcjami
Hamasu i Islamskim Dżihadem.