Reklama

Hezbollah

Piątek, 13 października 2023 (14:41)AktualizacjaWtorek, 17 października 2023 (14:47)

Hezbollah to szyicka partia polityczna, a także organizacja terrorystyczna, wywodząca się z Libanu. Od początku istnienia jest wspierana i finansowana przez Iran i Syrię. Przez długi czas była najbardziej wpływową siłą polityczną w Libanie, jednak w wyborach parlamentarnych w 2022 roku straciła większość parlamentarną.

Plakat z przywódcą libańskiego Hezbollahu
Plakat z przywódcą libańskiego Hezbollahu/AFP

Hezbollah

  • Siedziba:Bejrut
  • Rodzaj:partia polityczna

Hezbollah - powstanie

Hezbollah został utworzony w 1982 roku, przez Irańską Gwardię Rewolucyjną. Po tym, jak siły izraelskie zaatakowały południowy Liban, milicja składająca się z irańskich szyitów sympatyzujących z rządem Iranu chwyciła za broń przeciwko Izraelczykom. Finansowanie i szkolenia zapewniane przez irański rząd sprawiły, że szyicka milicja przekształciła się w partyzancką siłę bojową, która przyjęła nazwę Hezbollah, co oznacza "Partia Allaha".

W 1985 roku Hezbollah wydał manifest skierowany do "uciskanych w Libanie i na świecie", w którym przysiągł wypchnąć wszystkie zachodnie mocarstwa z Libanu i zniszczyć państwo izraelskie. Zakładał on również ustanowienie w Libanie republiki islamskiej na wzór Iranu, a także zwalczanie wszelkich wpływów świata zachodniego.

Hezbollah - polityka

Hezbollah szybko zyskał popularność wśród społeczności szyickiej dzięki taktyce zbrojnego oporu. Z czasem grupa przyjęła szerszy program polityczny, pozycjonując się jako obrońca suwerenności Libanu, a także praw marginalizowanych społeczności. Hezbollah prowadzi charytatywną działalność na terenie Libanu, otwierając szeroko dostępne i tanie szpitale, kliniki, a także szkoły.

W marcu 1992 roku, w pierwszych wyborach powszechnych w kraju od 1972 roku, ośmiu członków Hezbollahu zostało wybranych do libańskiego parlamentu. Obecnie Hezbollah stanowi najbardziej wpływową partię szyicką w Libanie. Popiera ją przede wszystkim ludność uboga. Przewodniczącym klubu parlamentarnego jest Mohammad Raad.

Hezbollah - działalność terrorystyczna

Kluczową rolę w działalności partii odgrywa jej wojskowe skrzydło, które przez wiele krajów uznawane jest za organizację terrorystyczną. Przypisano mu zamachy terrorystyczne m.in.: w 1989 roku na ambasadę USA w Bejrucie, w 1992 roku na ambasadę Izraela w Buenos Aires, czy też w 1994 na ambasadę Izraela w Londynie.

W 2013 roku, po zamachu bombowym na autobus przewożący izraelskich turystów w Bułgarii, również i Unia Europejska uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną. Hezbollah ma głębokie powiązania z innymi wspieranymi przez Iran grupami w całym regionie, włącznie z palestyńskimi frakcjami Hamasu i Islamskim Dżihadem.

Hezbollah - Wiadomości