Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Betlejem nie jest takie, jak kiedyś. "Miasto świeci pustkami"

Tętniące życie Betlejem świeci pustkami. Wojna w Izraelu nie oszczędziła turystycznego i religijnego centrum, które co roku ściągało rzeszę pielgrzymów, pragnących odwiedzić miejsce narodzenia Chrystusa. W geście solidarności z oblężoną Strefą Gazy miasto nie obchodzi Bożego Narodzenia tak, jak co roku. Tymczasem sytuacja w pogrążonym w walkach regionie jest wciąż napięta. W bombardowaniach zginęła niemal setka ludzi, Hamas stracił łączność z zakładnikami, a izraelska armia odkryła magazyn z bronią.

Betlejem 24 grudnia 2023 roku - w tym dniu zwykle są tu tłumy ludzi
Betlejem 24 grudnia 2023 roku - w tym dniu zwykle są tu tłumy ludzi/HAZEM BADER/AFP

Betlejem leży na Zachodnim Brzegu Jordanu, niewiele ponad siedem kilometrów na południe od Jerozolimy. Co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia miasto - będące tradycyjnie miejscem narodzin Jezusa Chrystusa - tętniło życiem i ściągało do siebie rzeszę turystów oraz pielgrzymów. 

Realia krwawego konfliktu między Izraelem a Palestyną zmieniły jednak tę sytuację diametralnie.

Wojna w Izraelu. Betlejem świeci pustkami, na ulicach nie ma pielgrzymów

Wprawdzie ten region nie jest objęty walkami, jednak ze względu na solidarność z ludnością w Strefie Gazy lokalni przywódcy podjęli w zeszłym miesiącu decyzję o zdecydowanym ograniczeniu uroczystości świątecznych. 

Usunięto dekoracje, które niegdyś zdobiły dzielnice. Parady i liturgie religijne zostały odwołane. W centrum miasta nie ustawiono tradycyjnej, ogromnej choinki na głównym placu. Liczne kramy, które były podstawą dochodu miejscowej ludności, od ponad trzech miesięcy świecą pustkami.

Sytuacji nie ułatwia również polityka Tel-Awiwu, który począwszy od 7 października zaostrzył przepisy i radykalnie ograniczył możliwość wjazdu na terytorium Zachodniego Brzegu. Podróż do Betlejem zawsze była nie lada wyzwaniem - ruch ograniczały zbudowana przez Izrael bariera oraz liczne punkty kontrolne prowadzące do i z miasta. Od ataku Hamasu jest jednak tylko gorzej, a popularne centrum turystyczne jest praktycznie wyludnione.

Pusty jest nawet Kościół Narodzenia Pańskiego. W normalnym roku na miejscowym parkingu ustawiały się kolejki autokarów, a tysiące pielgrzymów cierpliwie czekało, aby wejść do groty, uważanej od II wieku za dokładne miejsce narodzin Chrystusa.

Główny plac w Betlejem 24 grudnia 2022 roku i 24 grudnia 2023 roku
Główny plac w Betlejem 24 grudnia 2022 roku i 24 grudnia 2023 roku/HAZEM BADER/AFP

Strefa Gazy: W bombardowaniu zginęło 90 osób. Hamas stracił kontakt z zakładnikami

Tymczasem sytuacja w Strefie Gazy wciąż pozostaje niezwykle napięta. Palestyńscy ratownicy przekazali, że w sobotę w oblężonym przez Izrael regionie zginęło co najmniej 90 osób, w tym kilkudziesięciu członków jednej rodziny. Dzień wcześniej szef ONZ ponownie ostrzegł, że w Gazie nigdzie nie jest bezpiecznie, zaś izraelska ofensywa polega na tworzeniu "ogromnych przeszkód" w dystrybucji pomocy humanitarnej - relacjonuje NBC News.

Również w sobotę izraelskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatniego tygodnia żołnierze aresztowali setki rzekomych bojowników w Gazie, a ponad 200 z nich przekazali Izraelowi w celu dalszego przesłuchania. Armia podała, że do izraelskich aresztów trafiło dotychczas ponad 700 osób rzekomo powiązanych z grupami bojowników Hamasu i Islamskim Dżihadem.

Ponadto przedstawiciel Hamasu Abu Ubaida napisał w sieci, że w wyniku bombardowania Izraela "straciliśmy kontakt z grupą odpowiedzialną za pięciu więźniów syjonistycznych". Dodał, że najprawdopodobniej "więźniowie zostali zabici podczas jednego z syjonistycznych nalotów na Strefę Gazy". Uważa się, że w niewoli Hamasu w Strefie Gazy przebywa wciąż 129 osób.

Armia izraelska znalazła magazyn z bronią. "Był w pobliżu szkoły, szpitalu i meczetu"

Z kolei w niedzielę izraelska armia przekazała w komunikacie cytowanym przez portal Times of Israel, że w północnej części Strefy Gazy odkryli magazyn z bronią. W budynku mieli skrywać się cywile, a w pobliżu zlokalizowane były szkoła, szpital i meczet.

W kryjówce odnaleziono również dziesiątki moździerzy, setki granatów, dokumenty wywiadowcze, a także ładunki wybuchowe przystosowane do używania przez dzieci.

Dotychczas nasze wojska przejęły lub zniszczyły w Strefie Gazy około 30 tys. ładunków wybuchowych, pocisków przeciwczołgowych i granatników przeciwpancernych - oznajmił w sobotę rzecznik sił zbrojnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari.

Źródło: CNN, PAP

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Prezydenci i premierzy": Komentarze ws. weta prezydenta/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także