Boże Narodzenie - obchody w różnych kościołach
Boże Narodzenie to święto religijne celebrowane w wielu różnych kościołach. W chrześcijaństwie jego celem jest upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim jego data jest stała i
przypada 25 grudnia. Poprzedza je
Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona zgodnie z tradycją 24 grudnia. Kościół prawosławny oraz cerkiew grekokatolicka korzystają z kalendarza gregoriańskiego i
w ich przypadku w 2024 roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada na 6 stycznia, zaś samo
Boże Narodzenie na 7 stycznia 2024 r.
Historia Bożego Narodzenia
Pierwsze wzmianki o celebrowaniu dnia, który dziś znamy jako pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pochodzą z IV wieku ze starożytnego Rzymu.
Z tym okresem łączy się również budowa bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, czyli domniemanym miejscu narodzin Jezusa Chrystusa.
Boże Narodzenie w okresie średniowiecznym było świętowane hucznie i wesoło. Natomiast od XVII wieku rozpoczęto tworzenie tradycji, która najbardziej odpowiada dzisiejszej formie obchodzenia tych świt. W radość z narodzin Jezusa wpleciono refleksje o życiu i śmierci, a także zadumę nad zbawieniem.
Boże Narodzenie - tradycje
Samo Boże Narodzenie nie przyciąga tyle uwagi, co jego Wigilia, gdy wszyscy zasiadają do uroczystej kolacji. Dzięki temu pierwszy dzień świąt jest okazją do pewnego zwolnienia, a także spędzania czasu z najbliższą rodziną. W tym okresie wiele osób chętnie odwiedza świąteczne szopki czy też wybiera wspólne kolędowanie przy choince, która jest elementem bożonarodzeniowej tradycji.
Inaczej niż w przypadku Wigilii, na Boże Narodzenie nie ma obowiązku przygotowywania 12 potraw. W ten dzień, który jest dla większości osób związany ze spokojem, szczęściem i radością, najważniejszy jest czas spędzony w gronie rodziny.
Inną celebrowaną tradycją są bożonarodzeniowe prezenty, jednak nie zawsze wręczane są w ten sam sposób. Bywa, że są umieszczane pod choinką, przynosi je św. Mikołaj lub domownicy dają je sobie nawzajem.