Reklama

Palestyna

Wtorek, 17 października 2023 (11:08)AktualizacjaCzwartek, 19 października 2023 (10:51)

Państwo Palestyna to nazwa oficjalna, której używają władze palestyńskie od 2013 roku. Wiele państw, w tym także Polska, posługuje się skróconą nazwą "Palestyna". Kraj leży w zachodniej Azji. Graniczy z Egiptem, Jordanią i Izraelem. Obecne terytorium palestyńskie nie pokrywa się z historycznym obszarem Palestyny, która znajdowało się w środkowej i północnej części dzisiejszego Izraela i zachodniej części Jordanii. Zdecydowaną większość mieszkańców Palestyny stanowią Arabowie. Wiele krajów na świecie do dzisiaj nie uznało państwowości Palestyny.

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas
Prezydent Palestyny Mahmud Abbas/Xinhua/East News

Palestyna

  • Stolica:Ramallah
  • Powierzchnia:6 242 km²
  • Ludność:5,1 mln
Palestyna jest uczestnikiem trwającego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Religią dominującą na jej obszarze jest islam sunnicki. Kraj od 2012 roku jest obserwatorem ONZ. Terytorium Palestyny obejmuje Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy, gdzie faktyczną władzę sprawuje Hamas - islamski ruch uznawany za organizację terrorystyczną. Wielu Palestyńczyków, a także Iran i Syria uważają, że państwo palestyńskie powinno obejmować także terytorium zajmowane przez Izrael, którego istnienia nie uznają.

Palestyna - położenie i klimat

Palestyna leży na dwóch obszarach geograficznych. Strefa Gazy jest częścią nadmorską i nizinną, a Zachodni Brzeg Jordanu to obszar typowo górzysty. 

W Palestynie panuje klimat śródziemnomorski - z ciepłą zimą i suchym latem. Mieszkańcom daje się też we znaki wpływ suchego i gorącego klimatu Pustyni Arabskiej.

Palestyna - podział na trzy strefy

W 1995 roku zawarto palestyńsko-izraelskie porozumienie, a Palestynę podzielono na trzy strefy. Strefa A od tamtej pory znajduje się pod kontrolą palestyńską, strefa B to obszar wspólny, a strefa C jest pod kontrolą Izraela (władze palestyńskie odpowiadają w niej tylko za administrację szkolną, ochronę ludności i politykę zdrowotną).

W strefie C znajdują się izraelskie osiedla, które według prawa są nielegalne.

Palestyna - system administracyjny

Palestyna podzielona jest na 16 guberni. W Strefie Gazy znajduje się ich pięć, a na Zachodnim Brzegu - jedenaście. Gubernia Jerozolimska dzieli się na dodatkowe dwa obszary: J1 i J2.

Guberniami zarządzają gubernatorowie, którym podlegają władze lokalne i policja. Na urząd powołuje ich prezydent Palestyny.

Od 4 stycznia 2013 prezydentem Palestyny jest Mahmud Abbas.

Palestyna - eksport i import

Do Palestyny sprowadza się większość dóbr konsumpcyjnych. Eksportuje się m.in. meble, wyroby rzemieślnicze, kamień i kruszywo oraz oliwę. W przypadku eksportu do Unii Europejskiej Palestyna nie ma szczególnego miejsca. Do krajów członkowskich z tamtego regionu świata trafiają głównie wspomniana oliwa i oliwki.

Palestyna - konflikt z Izraelem

Konflikt palestyńsko-izraelski trwa od niemal 150 lat - od momentu, kiedy rozpoczął się ruch syjonistyczny, a Żydzi zaczęli osiedlać się pod koniec XIX wieku na terenie Palestyny. Wraz z powiększaniem się liczby osadników żydowskich, wśród Palestyńczyków rósł sprzeciw, w wyniku którego dochodziło do krwawych starć izraelsko-palestyńskich związanych z przebiegiem granic administracyjnych.

W rocznicę wybuchu tzw. wojny Jom Kipur (6 października 1973 r.) doszło do ataku rakietowego i inwazji Hamasu, a tym samym rozpoczęcia kolejnej operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi. Do ataków przyznała się też partia libańska (Hezbollah). Izraelskie siły zbrojne odpowiedziały bombardowaniem Strefy Gazy. W wyniku starć zginęły tysiące cywilnych osób.

Do ostatniej eskalacji konfliktu nazywanej wojną Izraela z Hamasem, atakiem Hamasu na Izrael bądź wojną sukkot doszło 7 października 2023 r. Tego dnia doszło do zbrojnej napaści bojowników Hamasu na terytorium Izraela dzień po 50 rocznicy wybuchu wspomnianej wojny Jom Kipur oraz po żydowskim święcie Sukkot. Według Hamasu w stronę terytorium Izraela wystrzelono także 5000 rakiet.Wskutek ostrzałów i najazdu zginęło kilkaset osób po obu stronach konfliktu. Hamas porwał obywateli Izraela. Izrael odpowiedział zbrojnie, a operacja Hamasu spotkała się z potępieniem wielu krajów. Krytyce poddane zostały także działania władz Izraela, które odpowiedziały zbrojnie przeprowadzając m.in. naloty na terytoria palestyńskie.
Temat Palestyna znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport

Palestyna - Wiadomości

Środa, 12 czerwca 2024 (12:06)
- Bądźcie wierni Bogu. Z serca wam błogosławię - te słowa skierował papież Franciszek w stronę Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. - Wasza Ojczyzna, od wieków chrześcijańska,...
Czwartek, 23 maja 2024 (06:20)
Kanada z jednej strony opowiada się za niepodległością Palestyny, z drugiej odkłada decyzję o uznaniu jej za państwo. Premier Justin Trudeau tłumaczy, że przyjdzie na to "właściwy czas", bo obecnie...

Palestyna - Wideo