Palestyna jest uczestnikiem trwającego konfliktu
palestyńsko-izraelskiego. Religią dominującą na jej obszarze jest
islam sunnicki. Kraj od 2012 roku jest obserwatorem
ONZ.
Terytorium Palestyny obejmuje
Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy, gdzie faktyczną władzę sprawuje
Hamas - islamski ruch uznawany za
organizację terrorystyczną. Wielu Palestyńczyków, a także
Iran i
Syria uważają, że
państwo palestyńskie powinno obejmować także terytorium zajmowane przez
Izrael, którego istnienia nie uznają.
Palestyna - położenie i klimat
Palestyna leży na dwóch obszarach geograficznych. Strefa Gazy jest częścią nadmorską i nizinną, a Zachodni Brzeg Jordanu to obszar typowo górzysty.
W Palestynie panuje klimat śródziemnomorski - z ciepłą zimą i suchym latem. Mieszkańcom daje się też we znaki wpływ suchego i gorącego klimatu Pustyni Arabskiej.
Palestyna - podział na trzy strefy
W 1995 roku zawarto palestyńsko-izraelskie porozumienie, a Palestynę podzielono na trzy strefy. Strefa A od tamtej pory znajduje się pod kontrolą palestyńską, strefa B to obszar wspólny, a strefa C jest pod kontrolą Izraela (władze palestyńskie odpowiadają w niej tylko za administrację szkolną, ochronę ludności i politykę zdrowotną).
W strefie C znajdują się izraelskie osiedla, które według prawa są nielegalne.
Palestyna - system administracyjny
Palestyna podzielona jest na 16 guberni. W Strefie Gazy znajduje się ich pięć, a na Zachodnim Brzegu - jedenaście. Gubernia Jerozolimska dzieli się na dodatkowe dwa obszary: J1 i J2.
Guberniami zarządzają gubernatorowie, którym podlegają władze lokalne i policja. Na urząd powołuje ich prezydent Palestyny.
Od 4 stycznia 2013 prezydentem Palestyny jest Mahmud Abbas.
Palestyna - eksport i import
Do
Palestyny sprowadza się
większość dóbr konsumpcyjnych. Eksportuje się m.in. meble, wyroby rzemieślnicze, kamień i kruszywo oraz oliwę. W przypadku eksportu do
Unii Europejskiej Palestyna nie ma szczególnego miejsca. Do krajów członkowskich z tamtego regionu świata trafiają głównie wspomniana oliwa i oliwki.
Palestyna - konflikt z Izraelem
Konflikt palestyńsko-izraelski trwa od niemal 150 lat - od momentu, kiedy rozpoczął się ruch syjonistyczny, a Żydzi zaczęli osiedlać się pod koniec XIX wieku na terenie Palestyny. Wraz z powiększaniem się liczby osadników żydowskich, wśród Palestyńczyków rósł sprzeciw, w wyniku którego dochodziło do krwawych starć izraelsko-palestyńskich związanych z przebiegiem granic administracyjnych.
W rocznicę wybuchu tzw. wojny Jom Kipur (6 października 1973 r.) doszło do ataku rakietowego i inwazji Hamasu, a tym samym rozpoczęcia kolejnej operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi. Do ataków przyznała się też partia libańska (Hezbollah). Izraelskie siły zbrojne odpowiedziały bombardowaniem Strefy Gazy. W wyniku starć zginęły tysiące cywilnych osób.
Do ostatniej eskalacji konfliktu nazywanej wojną Izraela z Hamasem, atakiem Hamasu na Izrael bądź wojną sukkot doszło 7 października 2023 r. Tego dnia doszło do zbrojnej napaści bojowników Hamasu na terytorium Izraela dzień po 50 rocznicy wybuchu wspomnianej wojny Jom Kipur oraz po żydowskim święcie Sukkot. Według Hamasu w stronę terytorium Izraela wystrzelono także 5000 rakiet.Wskutek ostrzałów i najazdu zginęło kilkaset osób po obu stronach konfliktu. Hamas porwał obywateli Izraela. Izrael odpowiedział zbrojnie, a operacja Hamasu spotkała się z potępieniem wielu krajów. Krytyce poddane zostały także działania władz Izraela, które odpowiedziały zbrojnie przeprowadzając m.in. naloty na terytoria palestyńskie.