Zawieszenie prawa do azylu. Szefowa KE zabrała głos
- Jeśli jest to czasowe (zawieszenie prawa do azylu - red.) i proporcjonalne, to działa w ramach prawnych - oceniła Ursula von der Leyen po szczycie UE. Szefowa Komisji Europejskiej odniosła się w ten sposób do ruchu polskiego rządu, związanego z granicą z Białorusią. Von der Leyen nadmieniła też, że wiele problemów, które kraje członkowskie UE mają z migracją, zostanie rozwiązanych po wdrożeniu paktu migracyjnego.

Szefowa Komisji Europejskiej została zapytana w czwartek po szczycie Unii Europejskiej o to, czy Polska może zawiesić prawo do azylu. - Jeśli jest to czasowe i proporcjonalne, to działa w ramach prawnych - oceniła Ursula von der Leyen.
Wcześniej na konferencji prasowej Donald Tusk podkreślał, że debata w Brukseli w głównej mierze skupiała się właśnie na polityce migracyjnej.
- Każdy mój rozmówca bez wyjątku, i to znalazło później potwierdzenie podczas debaty - wykazywał zrozumienie nie tylko dla sytuacji Polski, ale także wszyscy zrozumieli, że ta nadzwyczajna sytuacja potrzebuje odpowiednich metod działania - mówił szef polskiego rządu, odnosząc się do zawieszenia prawa do azylu.
Szczyt UE. Rozmowy o migracji i wojnie w Ukrainie
Przewodnicząca KE dodała, że nie po raz pierwszy kwestia prawa do azylu jest omawiana w Unii Europejskiej.
- Tak jak dyskutowaliśmy o tym jakiś czas temu, rok lub dwa lata temu, z krajami bałtyckimi, kiedy były one pod presją, a także z Finlandią na początku tego roku: mamy jasność co do tego, że jeśli takie rozwiązania są czasowe i proporcjonalne, co widzieliśmy w przypadku Finlandii i krajów bałtyckich, to działają w ramach prawnych - wyjaśniła.
Podkreśliła też, że wiele problemów, które kraje członkowskie obecnie mają z migracją, zostanie rozwiązanych po wdrożeniu paktu migracyjnego.
Jednak nie tylko kwestia zawieszenia prawa do azylu była poruszana podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Ursula von der Leyen odniosła się także do kwestii akcesji Ukrainy do UE.
- Ukraina poczyniła znaczne postępy na drodze do członkostwa w UE - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Plan Brukseli na migrację w Europie
Jeszcze we wtorek informowaliśmy, że kwestią migracji ma zająć się Komisja Europejska. Ursula von der Leyen zaproponowała w tej sprawie 10-punktowy plan. Jednocześnie szefowa KE zaapelowała do sprawniejszego wdrażania paktu migracyjnego, który - jej zdaniem - może pomóc krajom lepiej zarządzać procedurami azylowymi.
Jednym z punktów planu von der Leyen jest przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym oraz wzmocnienie granic, zwłaszcza z Rosją i Białorusią. Jak podkreśliła, oba kraje "wywierają presję na zewnętrzną granicę UE, wykorzystując ludzi jako broń".
Z kolei jeśli chodzi o zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie mogą stwarzać osoby przybywające do UE z Rosji, szefowa KE chce bardziej zharmonizowanego podejścia do wydawania wiz.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!