Wstrząsający raport ws. pożarów. Tak źle w tym stuleciu jeszcze nie było
W zeszłym roku ponad pół miliona (504 002) hektarów, czyli obszar dwukrotnie większy od Luksemburga, spłonęło w wyniku pożarów - wynika z opublikowanego w środę przez Komisję Europejską raportu Wspólnego Centrum Badawczego. 2023 rok był jednym z najgorszych pod tym względem w tym stuleciu.

Z raportu wynika, że latem 2023 r. pożary dotknęły głównie regionu Morza Śródziemnego. W Grecji (w pobliżu Aleksandropolis) doszło do największego pojedynczego pożaru, jaki miał miejsce w Europie od lat 80. XX wieku.
Pożary w Europie. Ogień strawił setki tysięcy hektarów
W raporcie stwierdzono, że zmiany klimatyczne powodują częstsze pożary, które w coraz większym stopniu dotykają obszary, które w przeszłości nie były uważane za podatne na ten kataklizm.
Wstępne dane za pierwsze trzy miesiące 2024 r. pokazują prawie dwukrotnie większą niż średnia liczba pożarów, choć nie miały one większego wpływu na spaloną powierzchnię.
Według raportu pożary spowodowały emisję około 20 megaton CO2, co odpowiada prawie jednej trzeciej emisji pochodzącej z lotnictwa międzynarodowego w UE w ciągu jednego roku.
Pod względem powierzchni obszaru strawionego przez pożary najgorsze w tym stuleciu były lata 2017 (988 427 ha), 2022 (837 212 ha) i 2007 (588 388 ha).
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności
Komisja Europejska informuje, że w 2023 roku Unii Europejskiej rozbudowała flotę gaśniczą rescEU (samoloty i helikoptery gaśnicze).
Według danych KE w latach 2007-2021 ponad 17 proc. wszystkich wniosków o pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności dotyczyło pożarów lasów. W systemie tym uczestniczą kraje UE oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.
W zeszłym roku w ramach mechanizmu polscy strażacy pojechali m.in. do Grecji. W akcji ratowniczej brali w nich udział 149 osób i 49 pojazdów z naszego kraju.
Zobacz również:
- Stan wyjątkowy w turystycznym raju. Nie biorą już wody z jezior
- Zjawisko o bezprecedensowej skali. "Unosi się nad śniegiem"
- Potężne fale upałów zalewają stolicę. Burmistrz tworzy "chłodne szlaki"
- Smog oblepia świat. Wiemy, gdzie jest najgorzej
- "The Guardian": Czarny punkt na mapie Europy. Naukowcy szukają odpowiedzi
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!