Serbia oddala się od Rosji. Trend jest wyraźny

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
714
Udostępnij

Serbskie media zauważyły, że Belgrad oddala się od Rosji. Według analityków, oba kraje pomimo zawarcia dwustronnej umowy o wolnym handlu nigdy nie wykorzystały w pełni jej możliwości. Jednak dystans ma tworzyć się nie tylko na arenie handlowej, ale i politycznej. Jak zauważono, Serbia ma nawiązywać współprace z nowymi krajami, ponieważ Rosja może nie mieć jej nic do zaoferowania oprócz broni.

Media zauważyły znaczy spadek wymiany handlowej między Serbią a Rosją
Media zauważyły znaczy spadek wymiany handlowej między Serbią a RosjąVALERY SHARIFULIN/POOLAFP

Pomimo obowiązywania dwustronnej umowy o wolnym handlu, Serbia i Rosja nigdy nie wykorzystały jej pełnego potencjału, a od początku 2024 roku wymiana znacząco spada - zauważył w środę tygodnik "Vreme". Część analityków dostrzega w tym oznakę politycznego dystansowania się Belgradu od Moskwy.

Serbia odnotowała wzrost wartości importu z Rosji w 2022 roku, kiedy osiągnął on 3,1 mld USD, co można tłumaczyć zawarciem nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu i wzrostem ceny surowca. W latach kolejnych import odnotowuje regularne spadki.

Serbia oddala się od Rosji. Znalazła nowe rynki zbytu

Eksperci ekonomiczni podkreślają, że słabnięcie wymiany handlowej pomiędzy państwami pokazuje niewykorzystanie możliwości, jakie dają umowy o wolnym handlu, oraz stopniowe dystansowanie się Serbii od Rosji.

Ekonomista Sasza Dziogović przypomniał, że jabłka zajmowały znaczące miejsce w eksporcie do Rosji, jednak towary te zostały skierowane na inne kierunki, co oznacza, że Serbia znalazła alternatywne rynki zbytu, "obalając tezę zależności tej ważnej dziedziny eksportu od Rosji".

Ekspert wyjaśnił, że owoce zaczęły trafiać do Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Arabii Saudyjskiej, a oczekiwane podpisanie umowy o wolnym handlu z Egiptem otworzy Serbii kolejny rynek dla jej towarów.

Dominuje sektor zbrojeniowy. Co Rosja może zaoferować Serbii?

Umowa zawarta z Rosją była też wykorzystywana przez inwestorów zagranicznych, którzy zaczęli otwierać w Serbii swoje firmy, korzystając z preferencyjnych warunków eksportu na rosyjski rynek - przypomniał ekonomista Ivan Nikolić.

Wśród dziesięciu największych w ostatnich latach eksporterów z Serbii do Rosji dziewięciu było inwestorami zagranicznymi, z czego ośmiu pochodziło z Unii Europejskiej.

Analityk zwrócił też uwagę na ograniczenia importu z Rosji. "Zdecydowanie dominują w nim surowce energetyczne i towary sektora zbrojeniowego. Rodzi to pytanie, czy naprawdę Rosja nie ma Serbii do zaoferowania niczego poza bronią, ropą i gazem?" - twierdzi Nikolić.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Biejat w ''Graffiti'' o projekcie zmian składki zdrowotnej: Propozycje Petru są szkodliwe
      Biejat w ''Graffiti'' o projekcie zmian składki zdrowotnej: Propozycje Petru są szkodliwePolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      436
      Super
      relevant
      153
      Hahaha
      haha
      56
      Szok
      shock
      24
      Smutny
      sad
      25
      Zły
      angry
      20
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      714
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na