Reklama

Serbia

Czwartek, 7 grudnia 2023 (14:42)AktualizacjaPoniedziałek, 11 grudnia 2023 (12:07)

Serbia jest państwem, które leży na Półwyspie Bałkańskim, w południowo-wschodniej części Europy. Jest to kraj śródlądowy, który powstał po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Znaczną część stanowią wyżyny i góry, co sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Serbia stara się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Belgrad
Belgrad/OLIVER BUNIC/AFP

Serbia

  • Stolica:Belgrad
  • Powierzchnia: 77 474 km² (bez Kosowa)
  • Ludność:6,9 mln
Językiem urzędowym w Serbii jest język serbski. Z kolei obowiązującą walutą jest dinar.

Serbska kultura jest wynikiem wpływów wielu cywilizacji i tradycji. Przede wszystkim słynie z muzyki, tańca i festiwali, a także tradycyjnej kuchni opartej na mięsie, warzywach i pieczywie.

Większość Serbów wyznaje prawosławie, a społeczeństwo składa się z różnych grup etnicznych, w śród których to Serbowie stanowią największą. W kraju mieszkają także mniejszości z Węgier, Chorwacji i Rumunii.

Serbia - położenie i klimat

Kraj graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Czarnogórą, Albanią, Macedonią, Bułgarią, Rumunią oraz Węgrami. Serbia nie ma dostępu do morza, jednak Dunaj umożliwia jej żeglugę śródlądową. Północna część kraju jest nizinna, a w środkowej i południowej dominują wyżyny i góry.

Państwo leży w zasięgu dwóch stref klimatycznych: podzwrotnikowej na południu oraz umiarkowanej na północy.

Kraj jest znany z Parku Narodowego Tatra, który przyciąga miłośników przyrody malowniczymi krajobrazami i szlakami turystycznymi. Z kolei we wschodnim regionie słynne są jaskinie krasowe. Najpopularniejszą i najstarszą w regionie jest Resavska Pećina.

Serbia - ustrój polityczny

Serbia jest republiką. Na jej czele stoi prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję. Władza ustawodawcza należy do Zgromadzenia Narodowego, a wykonawcza do rządu i premiera, który stoi na jego czele.

Głową państwa jest prezydent Aleksandar Vučić. Szefem rządu jest premier Ana Brnabić.

Państwo jest podzielone na 29 okręgów, z czego 5 znajduje się w Kosowie, które ogłosiło swoją niepodległość. Kosowo oraz Wojwodina są regionami autonomicznymi.

Serbia - gospodarka krajowa

Gospodarka Serbii jest zróżnicowana. Reprezentowana jest przez sektory rolnictwa, przemysłu wydobywczego, usług i turystyki

Kraj ma ogromny potencjał turystyczny ze względu na piękne krajobrazy, liczne zabytki i gościnność mieszkańców, z której słynie. 

Serbia ma spore złoża surowców mineralnych - miedzi, cynku, złota i węgla. Jej gospodarka wciąż się odbudowuje i staje w obliczu wyzwań związanych z procesem integracji europejskiej, modernizacji oraz stabilności politycznej.

Serbia - historia

Historia Serbii sięga czasów starożytnych. Kraj był podbity najpierw przez Rzymian, a następnie znalazł się pod wpływem Bizancjum, Turków i we władaniu Austro-Węgier. Serbia po zakończeniu I wojny światowej należała do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Po upadku komunizmu wybuchła wojna domowa, która trwała do 1995 roku. W jej wyniku na mapie świata i Bałkanów pojawiły się: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia oraz Macedonia, a Serbia i Czarnogóra utworzyły Federalną Republikę Jugosławii istniejącą do 2002 roku. 

Następnie powstał Związek Państw Serbii i Czarnogóry. Po jego rozpadzie powstały kolejne odrębne państwa - Czarnogóra oraz Serbia.
Temat Serbia znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Serbia - Wiadomości

Serbia - Wideo