Reklama

Reklama

Ryszard Czarnecki o kandydaturze Donalda Tuska na drugą kadencję

​Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że wybór przewodniczącego Rady Europejskiej jest długim i skomplikowanym procesem. Wczoraj Donald Tusk ogłosił podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej na Malcie, że będzie się ubiegał o drugą kadencję na tym stanowisku.

Ryszard Czarnecki, gość radiowej Jedynki powiedział, że teraz kandydatura Donalda Tuska zostanie poddana wewnątrzunijnym konsultacjom. Rząd Malty będzie o nią pytał liderów państw Wspólnoty.

Europoseł dodał, że musi się do niej ustosunkować też "rodzina polityczna" Donalda Tuska, czyli Europejska Partia Ludowa. Zaznaczył, że trudno przewidzieć przebieg tych konsultacji, bo w Brukseli i Strasburgu dużo mówi się o tym, że o stanowisko przewodniczącego chce się też ubiegać obecny prezydent Francji, Francois Hollande.

Decydują europejska "arytmetyka"

Jak mówił Ryszard Czarnecki, o szansach Donalda Tuska na drugą kadencję decydować może też europejska "arytmetyka". - Dotychczas było tak, że dwa główne stanowiska w Unii zajmowali chadecy, jedno socjaliści - wyjaśnił gość Jedynki. - Teraz wszystkie trzy stanowiska zajmują chadecy, czyli Europejska Partia Ludowa. Pytanie, czy socjaliści i liberałowie się na to zgodzą - powiedział wiceszef Europarlamentu.

Reklama

Nie wiadomo, czy kandydaturę Donalda Tuska poprze Polska. Wczoraj premier Beata Szydło nie odpowiedziała na pytanie dziennikarzy w tej sprawie. Jednak wcześniej politycy rządzącego PiS-u wielokrotnie sugerowali, że tego poparcia może nie być.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy