Reklama

Ryszard Czarnecki

Wtorek, 26 września 2023 (11:21)AktualizacjaCzwartek, 19 grudnia 2024 (14:01)

Ryszard Henryk Czarnecki - jest polskim politykiem, historykiem i dziennikarzem. Był posłem I i III kadencji Sejmu, a następnie deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII oraz IX kadencji. Nie uzyskał mandatu X kadencji. W 1993 r był wiceministrem kultury i sztuki, a w latach 1998-1999 był członkiem Rady Ministrów jako tzw. minister bez teki. Od 2014 do 2018 r. był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki/MIROSLAW STELMACH/REPORTER/East News

Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki - wykształcenie

Ryszard Czarnecki urodził się w Wielkiej Brytanii, ale wykształcenie zdobywał w Polsce. Uczęszczał do XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Ludowego Lotnictwa Polskiego w Warszawie

W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał tytuł magistra.

W 2021 r. Ryszard Czarnecki jako europoseł PiS otrzymał doktorat honoris causa University of World Economy and Dyplomacy w Taszkiencie (Uzbekistan).

Ryszard Czarnecki - kariera zawodowa

Swoją karierę dziennikarską rozpoczął od pracy w londyńskim "Dzienniku Polskim" w 1988 r. W 1990 r. został sekretarzem redakcji miesięcznika "Głos", a rok później pracował jako zastępca redaktora naczelnego "Wiadomości Dnia". W tym samym roku dostał pracę w "Dzienniku Dolnośląskim" jako redaktor naczelny. 

Od 1993 do 1997 roku był kierownikiem katolickiej redakcji Telewizji Polsat, natomiast w latach 1999-2001 działał jako przewodniczący rady programowej Radia Polonia. Następnie do 2002 roku był prezesem Instytutu Prawa i Studiów Europejskich.

Ryszard Czarnecki działał także w klubie żużlowym WTS Atlas Wrocław. W latach 1997-1999 i 2001-2003 jako wiceprezes oraz od 1999 do 2001 jako prezes klubu. W latach 2002-2003 zasiadał również w radzie nadzorczej WKS Śląsk Wrocław.

W 2005 roku został wiceprzewodniczącym Wydziału Zagranicznego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a w 2018 r. wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych. Na tym stanowisku pozostał do 2021 r.

Był także założycielem fundacji "Pro Patria" (1990 r.), publikował w wielu czasopismach opiniotwórczych, m.in. "Gazecie Polskiej", "W Sieci Historii" czy "Nowym Państwie".

Ryszard Czarnecki - kariera polityczna

Ryszard Czarnecki był aktywny politycznie od początku lat 80. ubiegłego stulecia Na studiach wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Brał udział w strajku solidarnościowym na Uniwersytecie Wrocławskim w 1981 roku. Zajmował się także wydawaniem i rozprowadzaniem podziemnej prasy opozycyjnej we Wrocławiu i Warszawie. W latach 1982-1984 uczestniczył w działaniach Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej. Zasiadał również w zarządzie NZS na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1984 r. został przewodniczącym tej organizacji. Następnie w 1987 r. został rzecznikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS.

W listopadzie 1987 roku współtworzył stowarzyszenie Ruch Polityki Realnej przekształcone następnie w partię Unia Polityki Realnej. W październiku 1989 r. współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. W latach 1991-1993 był rzecznikiem ZChN.

Punktem zwrotnym w karierze politycznej był dla niego rok 1991, w którym został wybrany na posła I kadencji Sejmu z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej. W latach 1991-1993 pracował jako wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 1993 r. został powołany na wiceministra kultury i sztuki. 

Jeszcze w tym samym roku, po przegranych wyborach do Sejmu, został wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Niespełna rok później został przewodniczącym, a na początku 1995 roku prezesem partii ZChN.

W 1997 roku Ryszard Czarnecki wrócił do parlamentu z listy Akcji Wyborczej "Solidarność". W III kadencji Sejmu pełnił początkowo funkcję przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej (1997-1998), a później członka Rady Ministrów (jako minister bez teki w latach 1998-1999). Następnie pracował jako przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W 2002 roku został doradcą Andrzeja Leppera i Samoobrony RP ds. Unii Europejskiej, a w 2003 roku doradzał prezydentowi Włocławka Władysławowi Skrzypkowi w sprawach integracji z UE. W 2004 r .z ramienia Samoobrony RP zdobył mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 roku został jednak wykluczony z tej partii.

W 2008 r. Ryszard Czarnecki został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Do dziś pozostaje europosłem z listy tej partii. W latach 2014-2018 pełnił urząd jednego z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. W 2020 roku był oficjalnym delegatem na Letnich Igrzyskach Olimpijskich z uwagi na aktywne uczestnictwo w Polskim Komitecie Olimpijskim.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Kandydując z drugiego miejsca na liście PiS w woj. wielkopolskim zdobył 66 098 głosów i nie uzyskał mandatu.

Ryszard Czarnecki - kontrowersje

W środę 11 września Ryszard Czarnecki został zatrzymany na warszawskim lotnisku im. Chopina przez agentów CBA. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana także jego żona Emilia H. 

Polityk trafił następnie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, skąd wyszedł przed godz. 23. Towarzyszyli mu funkcjonariusze CBA. Ryszard Czarnecki zdecydował się na krótki komentarz w stronę dziennikarzy. - Polityczny teatr. Władza robi igrzyska, bo nic innego nie umie - powiedział.

W sierpniu 2024 r. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że europejscy śledczy kwestionują 100 tys. euro, które europosłowi PiS Ryszardowi Czarneckiemu zwrócono za służbowe podróże w ciągu dziewięciu lat. Według dziennika poseł miał m.in. zadeklarować, że jeździł samochodem, który został zezłomowany 11 lat wcześniej.

Następnie dziennik poinformował, że Ryszard Czarnecki "wyłudził 203 tys. euro (prawie 900 tys. zł) na fikcyjne przejazdy", których łącznie miało być 243. Trasy obejmowały podróż do i z: Warszawa - Jasło (woj. podkarpackie), Jasło - Bruksela - Jasło oraz Jasło - Strasburg - Jasło. Polityk miał pokonać w sumie 222 966 kilometrów, wyłącznie na tych trzech odcinkach. Jak obliczono, jest to równowartość pięciokrotnego okrążenia kuli ziemskiej

18 grudnia 2024 r. prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko byłemu europosłowi Ryszardowi Czarneckiemu w sprawie kilometrówek. Śledczy zarzucają politykowi doprowadzenie Parlamentu Europejskiego do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem" na kwotę 203 tys. euro.

Ryszard Czarnecki - życie osobiste

Ze względu na to, że urodził się w Londynie, rodzice nadali Ryszardowi Czarneckiemu brytyjskie imiona: Richard i Henry. Dopiero w 2013 r. polityk zmienił je oficjalnie na wersję polskojęzyczną: Ryszard Henryk. 

Rodzicami Ryszarda Czarneckiego są profesor nauk przyrodniczych, pedagog i wykładowca akademicki prof. Maria Bielińska-Czarnecka i reżyser Henryk T. Czarnecki. Rozwiedli się około rok po urodzeniu Ryszarda Czarneckiego.

Ryszard Czarnecki był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów: Przemysława i Bartosza. Z aktualną żoną Emilią, córką pierwszego polskiego kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego, ma syna Stanisława.
Temat Ryszard Czarnecki znajdziesz również w serwisie: Sport

Ryszard Czarnecki - Wiadomości

Czwartek, 12 września 2024 (17:00)
W PiS powszechne jest przekonanie, że zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego nie było przypadkiem, lecz celowym działaniem prokuratury. - Nie musieli tego robić, ale chcieli mieć pokazówkę - uważa jeden...

Ryszard Czarnecki - Wideo

Czwartek, 12 września 2024 (12:47)
"Szymon Hołownia zapowiada niedopełnienie obowiązków marszałka. Mamy zapowiedź zamachu konstytucyjnego" - tak w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek komentował zapowiadany przez koalicję...