Pozorowany sojusz Putina. "Wygodne niedopowiedzenie"

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
566
Udostępnij

Przywódcy Rosji i Uzbekistanu zapewnili o "bliskości lub wysokiej zgodności stanowisk" w sprawach międzynarodowych. Deklaracja to efekt podróży Władimira Putina do Taszkientu. Towarzyszyło mu ponad 300 osób. Ośrodek Studiów Wschodnich określił panujące między sojusznikami relacje jako "współpracę z ograniczeniami". Uzbekistan oficjalnie nie uznaje zajęcia przez Rosjan części terenów wschodniej Ukrainy.

Władimir Putin w Uzbekistanie
Władimir Putin w UzbekistanieMIKHAIL KLIMENTYEVAgencja FORUM

Władimir Putin odbył drugą po "reelekcji" podróż zagraniczną. Celem była republika Uzbekistanu. Państwo w Azji Centralnej przed kilkudziesięcioma laty stanowiło część Związku Radzieckiego.

Do Taszkientu przyleciała delegacja złożona z 330 osób. Oprócz Putina na pokładzie znaleźli się ministrowie, gubernatorzy czy szefowie państwowych koncernów.

Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) pokusił się o komentarz na temat wizyty. Jak poinformowano, rozmowy między delegacjami przebiegły w dobrej atmosferze. Putin oraz jego odpowiednik (Szawkat Mirzijojew - red.) zapewniali o wzajemnej współpracy i zbieżności poglądów.

Putin w Uzbekistanie. "Bliskość stanowisk"

We wspólnym oświadczeniu obu przywódców padło zapewnienie o "bliskości lub wysokiej zgodności stanowisk" w sprawach międzynarodowych oraz poszanowaniu integralności terytorialnej.

Ta deklaracja jest ważna wobec wcześniejszych obaw Taszkientu w związku z rosyjskim rewizjonizmem. Moskwie daje zaś argument "milczącej akceptacji" dla jej działań względem Kijowa. Uzbekistan oficjalnie nie uznaje zdobyczy terytorialnych Rosji na wschodzie Ukrainy. Jak oceniono w analizie OSW, zastosowana formułka stanowi "wygodne dla obu stron niedopowiedzenie".

Niezbyt szczegółowa deklaracja "bliskości współpracy" w sprawach międzynarodowych pozwala Mirzijojewowi kontynuować dotychczasową politykę. Taszkient równoważył relacje z Rosją poprzez bliską współpracę handlową z Chinami oraz Unią Europejską.

Uzbekistan. Rosja pomoże sojusznikowi. Chodzi o elektrownię

Wizyta Putina w Uzbekistanie miała przede wszystkim wymiar gospodarczy. W czasie spotkania doszło do zaktualizowania międzyrządowej umowy z 2018 roku w sprawie budowy elektrowni atomowej.

Zawarto porozumienie o budowie mniejszej elektrowni złożonej z sześciu reaktorów. Wcześniej planowano powstanie dużego zakładu o mocy 2,4 GW.

Moskwa i Taszkient zamierzają kontynuować wymianę surowców. Uzbekistan zgodził się m.in. na zwiększenie importu rosyjskiego gazu. Powstać ma również wspólna platforma inwestycyjna zasilona głównie środkami z Rosji.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Standerski o cyberatakach: Coraz częściej tropy prowadzą do konkretnych państw - Białorusi i Rosji
      Standerski o cyberatakach: Coraz częściej tropy prowadzą do konkretnych państw - Białorusi i RosjiPolsat NewsPolsat News

      -

      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      313
      Super
      relevant
      104
      Hahaha
      haha
      74
      Szok
      shock
      31
      Smutny
      sad
      15
      Zły
      angry
      29
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      566
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na