Językiem urzędowym w Uzbekistanie jest język uzbecki. Waluta obowiązująca w Uzbekistanie to sum uzbecki (UZS).
Stolicą Uzbekistanu jest Taszkent. Inne popularne miasta to: Samarkanda, Nukus, Buchara, Namangan oraz Andidżan.
Choć językiem oficjalnym w kraju jest uzbecki, niektórzy mieszkańcy posługują się także językiem rosyjskim - głównie ze względu na historyczne powiązania z ZSRR. Większość obywateli wyznaje islam.
Uzbekistan - położenie i klimat
Uzbekistan leży między rzekami Amu-daria i Syr-daria. To kraj śródlądowy, czyli bez dostępu do morza. Na jego obszarze występują także jeziora - m.in. Morze Aralskie, bezodpływowe, reliktowe i zanikające obecnie słone jezioro, które w latach 60. XX w. było czwartym na świece co do zajmowanego obszaru.
Zdecydowaną większość powierzchni Uzbekistanu stanowią równiny. Na wschodzie i północno-wschodnim krańcu znajdują się góry Ałaj i Tien-Szan. Klimat w Uzbekistanie jest pustynno-kontynentalny.
Uzbekistan - ustrój polityczny
W Uzbekistanie parlament składa się z Izby Ustawodawczej i Senatu. Deputowanych do izby niższej powołuje się na pięcioletnią kadencję, a senatorów wybiera się w systemie pośrednim.
Władzę wykonawczą ma rząd na cele z premierem.
Z kolei system prawny oparty jest na kontynentalnym prawie cywilnym z elementami prawa islamskiego.
Uzbekistan - gospodarka krajowa
Gospodarka Uzbekistanu opiera się na przemyśle wydobywczym. Znajdują się tam bogate zasoby surowców mineralnym - m.in. miedzi, uranu, gazu ziemnego i ropy naftowej.
Silne jest także rolnictwo, zwłaszcza uprawy. Kraj jest jednym z największych producentów bawełny na świecie.
W 2017 roku rozpoczęły się reformy gospodarcze. W Uzbekistanie wprowadzono wówczas pełną wymienialność pieniądza. Oprócz tego zlikwidowano także czarny rynek walutowy.
W ostatnich latach Uzbekistan stara się dywersyfikować swoją gospodarkę poprzez rozwój sektora usług, przemysłu lekkiego i turystyki.
Uzbekistan - historia
Tereny należące do Uzbekistanu dawniej były pod władaniem Aleksandra Wielkiego. W kolejnych wiekach region przechodził pod kontrolę różnych imperiów - w tym Kuszanów i Sasanidów. W średniowieczu Uzbekistan stał się ważnym ośrodkiem na szlaku jedwabnym.
Wiek XIX to okres ekspansji rosyjskiej, w wyniku której Uzbekistan został włączony do Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku kraj stał się częścią ZSRR jako Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka.
Uzbekistan ogłosił niepodległość od Związku Radzieckiego 1 września 1991 roku. Pierwszym prezydentem niepodległego Uzbekistanu został Islom Karimov.