Orban mówi o biurokratycznym ataku terrorystycznym. Chodzi o europosłów PiS

Karolina Głodowska

Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3 tys.
Udostępnij

"Biurokratyczny atak terrorystyczny na wolność słowa" - tak premier Węgier Viktor Orban skomentował decyzję Parlamentu Europejskiego o uchyleniu immunitetu europosłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy polubili lub udostępnili kontrowersyjny spot partii o imigracji. "Początek końca... Dzień dobry, Europo!" - skwitował oburzony szef węgierskiego rządu.

Europosłowie PiS bez immunitetów. Premier Węgier Viktor Orban mówi o początku końca
Europosłowie PiS bez immunitetów. Premier Węgier Viktor Orban mówi o początku końcaJOHN THYS / AFP / ANDRZEJ IWANCZUKReporter

Parlament Europejski uchylił w czwartek immunitet europosłom PiS - Beacie Mazurek, Tomaszowi Porębie, Patrykowi Jakiemu oraz Beacie Kempie. Czwartkowa decyzja Parlamentu Europejskiego zapadła na wniosek warszawskiego sądu rejonowego, który prowadzi sprawę pod kątem propagowania postaw rasistowskich w samorządowej kampanii wyborczej w 2018 roku.

Ówczesny sztab partii Jarosława Kaczyńskiego wyemitował kontrowersyjny spot na temat migracji, który uderzał w politycznych konkurentów. Wpis udostępniono w mediach społecznościowych, a wskazani politycy PiS polubili lub udostępnili kontrowersyjne nagranie.

Po uchyleniu immunitetów Mazurek, Poręba, Jaki i Kempa będą musieli stanąć w tej sprawie przed sądem. Po decyzji PE członkowie Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski stwierdzili, że nie są zaskoczeni. Była rzeczniczka PiS zapowiedziała, że politycy pozostaną za wolnością słowa i przestrzegła młodych ludzi, by uważali, co robią i udostępniają w internecie.

Europosłowie PiS bez immunitetów. Viktor Orban o terrorystycznym ataku biurokracji

W rozmowie z mediami politycy zarzucili Europie wprowadzanie "komunistycznej wizji", bo "wsadzanie do więzień za poglądy to praktyki komunistyczne". Patryk Jaki przekazał, że regularnie pokazują kłamstwa PE, dlatego chcą pozbawić ich możliwości kandydowania. - Skazanie oznacza brak takiej możliwości - ocenił.

Sprawa stała się głośna nie tylko na polskim politycznym podwórku, ale i na arenie międzynarodowej. Uchylenie immunitetu eurodeputowanym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości skomentował premier Węgier Viktor Orban. Szef węgierskiego rządu nie gryzł się w język, uznając decyzję PE za "biurokratyczny atak terrorystyczny na wolność słowa".

"Parlament Europejski uchylił immunitet europosłom z PiS za wypowiedzi przeciwko nielegalnej migracji. Początek końca... Dzień dobry, Europo!" - napisał w mediach społecznościowych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zgorzelski w "Śniadaniu Rymanowskiego" o wycofaniu wyroku TK: Jest kilka sposobów
      Zgorzelski w "Śniadaniu Rymanowskiego" o wycofaniu wyroku TK: Jest kilka sposobówPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na