Niemieckie media pod wrażeniem zmian w polskim wojsku. "Epokowy przełom"

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
1 tys.
Udostępnij

Niemieckie media obserwowały z zainteresowaniem obrady konferencji Warsaw Security Forum. Portal "Der Westen" uważa, że Polska realizuje radykalną wersję "epokowego przełomu" w polityce obronnej, a przygotowania "biegną na wysokich obrotach". O przebiegu konferencji informowały m.in. rozgłośnia publiczna ARD oraz dziennik "Berliner Zeitung".

Niemieckie media: "Epokowy przełom" ma miejsce w Polsce. Na zdjęciu: WR-40 Langusta - samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa w czasie defilady żołnierzy i sprzętu rodzajów Sił Zbrojnych RP na Wisłostradzie w Warszawie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Zdjęcie ilustracyjne
Niemieckie media: "Epokowy przełom" ma miejsce w Polsce. Na zdjęciu: WR-40 Langusta - samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa w czasie defilady żołnierzy i sprzętu rodzajów Sił Zbrojnych RP na Wisłostradzie w Warszawie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Zdjęcie ilustracyjne

Warszawski korespondent ARD Martin Adam powiedział w relacji z Warszawy, że kraje na wschodniej flance NATO, w tym Polska, bardziej realistycznie oceniają zagrożenie ze strony Rosji niż kraje w Europie Zachodniej. "Ukraina musi wygrać, Putin musi przegrać" - cytuje ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa.

Niemiecki portal "Der Westen" poświęcił w sobotę dużo miejsca polskiej polityce bezpieczeństwa. Kanclerz Olaf Scholz po ataku Rosji na Ukrainę zapowiedział co prawda "epokowy zwrot" w polityce obronnej, ale realizacja tego programu postępuje zbyt opieszale, a prawdziwy przełom ma miejsce w Polsce.

Niemieckie media: "Epokowy przełom" w Polsce

"Ze strachu przed Putinem w Polsce wdrażana jest radykalna wersja epokowego przełomu. Przygotowania biegną na wysokich obrotach" - pisze Marcel Goermann.

Autor zwraca uwagę na poczucie zagrożenia ze strony Putina w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Przypomina przy tej okazji słowa premiera Donalda Tuska, że żyjemy w czasach "przedwojennych".

"Polska polityka reaguje (na zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi) ostro i zdecydowanie, a także - inaczej niż zwykle - ponad podziałami politycznymi. Cel jest jasny - stać się tak zdolnym do obrony i tak silnym, aby Rosja nie odważyła się na powtórkę sytuacji z Ukrainą" - pisze Goermann dodając, że wielkie inwestycje w obronność mają odstraszyć Putina.

Polska silnym gwarantem bezpieczeństwa

"Der Westen" podał, że wydatki na wojsko w Polsce mają do 2025 r. wzrosnąć do blisko 5 proc. PKB. Liczebność polskiej armii przekroczyła 200 tys. żołnierzy, co oznacza, że Polska ma trzecią pod względem liczebności armię w NATO. Więcej żołnierzy mają tylko USA i Turcja. Redakcja zaznacza, że zamierza zbudować za 2,3 mld euro umocnienia na granicy wschodniej - "Tarczę Wschód".

Powołując się na raport Fundacji Konrada Adenauera, Goermann pisze, że Polska będąca potencjalnym państwem frontowym przeciwko Putinowi staje się "silnym gwarantem bezpieczeństwa" na wschodniej flance NATO.

Jeżeli władzom w Warszawie uda się zbudować najnowocześniejszą armię lądową Europy, to w średniej perspektywie czasu Polsce może przypaść z tego powodu nowa rola polityczna - czytamy w raporcie.

Historia uczy, że za wzrostem siły wojskowej idzie wzrost wpływów politycznych - pisze w konkluzji Goermann.

"Der Westen" jest portalem należącym do grupy medialnej Funke z siedzibą w Essen.

Jacek Lepiarz / Polska redakcja Deutsche Welle

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Migracja odpowiedzią na kryzys? Niemcy otworzą granice pracownikom spoza UE
      Migracja odpowiedzią na kryzys? Niemcy otworzą granice pracownikom spoza UEDeutsche WelleDeutsche Welle
      Przejdź na