Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Niemcy ostrzegają przed podróżami. "Niektóre kierunki nie wchodzą w grę"
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia dotyczące podróży do 38 krajów. Zalecenia mają związek z planowanymi w okresie świątecznym wyjazdami. Wśród niebezpiecznych miejsc znalazły się niektóre popularne kierunki wakacyjne, jak Izrael, Egipt czy Japonia i Filipiny.
Spora część obywateli Niemiec prawdopodobnie wyjedzie w okresie świątecznym w cieplejsze miejsca. Urlopowicze kierunek podróży powinni wcześniej dokładnie przemyśleć - radzi dziennik "Tageszeitung".
Jak czytamy, z powodu różnych wojen i konfliktów niektóre kierunki podróży nie wchodzą obecnie w grę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wymienia 38 krajów, w przypadku których obowiązują całkowite lub częściowe ostrzeżenia dotyczące zagranicznych wyjazdów.
Niemcy ostrzegają przed podróżami do Izraela i Japonii
Niemieckie władze ostrzegają przed podróżami do Izraela, gdzie konflikt na Bliskim Wschodzie ponownie zaostrzył się po masakrze dokonanej 7 października przez bojowników palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. Na liście niebezpiecznych miejsc znalazła się także Japonia. Ostrzeżenia w tym kraju dotyczą odwiedzania ewakuowanych obszarów wokół elektrowni jądrowej w Fukushimie.
Według Berlina niepokoje panują także na Haiti, a obcokrajowcy mogą stać się tam celem porwań. Co więcej, w tym karaibskim państwie istnieje ryzyko odniesienia obrażeń w wyniku brutalnych starć między gangami, podczas protestów lub grabieży.
Nie należy również odwiedzać niektórych części Filipin, gdzie - według MSZ - istnieje "zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych i porwań, zarówno na lądzie, jak i na morzu".
Wiele ostrzeżeń niemieckich władz dotyczy także krajów afrykańskich, na przykład w Etiopii, gdzie w sierpniu rząd ogłosił sześciomiesięczny stan wyjątkowy w regionie Amhara. Jednostki paramilitarne biorą tam udział w starciach zbrojnych z armią.
Ostrzeżenia przed podróżami do Algierii i Egiptu
Jak czytamy w komunikacie niemieckiego MSZ, w przypadku Algierii istnieje ostrzeżenie przed "podróżowaniem do obszarów przygranicznych z Tunezją, Libią, Nigrem, Mali, Mauretanią i Saharą Zachodnią". Zdecydowanie odradza się też "wyjazdy turystyczne na inne obszary Sahary Algierskiej, do bezpośredniego obszaru przygranicznego z Marokiem oraz poza dzielnice większych miast w północnej części kraju, na obszary wiejskie i w regiony górskie", jeśli wycieczkowiczom nie towarzyszy ochrona policyjna.
Egipt jest szczególnie popularny wśród niemieckich urlopowiczów, zwłaszcza ze względu na piaszczyste plaże. Jednak także w tym przypadku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżami do niektórych części kraju. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy, gdzie wojska Jerozolimy od tygodni próbują rzucić Hamas na kolana - pisze "Tageszeitung".
Zdaniem Berlina nie należy podróżować również po północnej części Półwyspu Synaj, na pograniczu egipsko-izraelskim - z wyjątkiem Taby - i odległych obszarach Sahary. Ponadto nie zaleca się wycieczek indywidualnych i wycieczek lądowych na południe Półwyspu Synaj.
Wakacje w Egipcie. Niemieckie władze przestrzegają turystów
W Egipcie często odbywają się demonstracje propalestyńskie, czasem z dużą liczbą uczestników. Większej liczby takich wydarzeń można się spodziewać szczególnie w piątki po modlitwach południowych. Władze Niemiec zalecają swoim obywatelom unikanie demonstracji i dużych zgromadzeń ludzi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina także o dwóch incydentach, do których doszło w Egipcie w ostatnich miesiącach. 8 października funkcjonariusz policji zastrzelił dwóch izraelskich turystów i egipskiego przewodnika w ośrodku turystycznym w Aleksandrii. Mężczyzna został wówczas aresztowany.
Z kolei kilka osób zostało rannych, gdy 27 października rakieta uderzyła w miasta Taba i Nuweiba na Półwyspie Synaj. Przypuszcza się, że powodem incydentu były "wprowadzone w błąd drony".
Niemieckie MSZ ws. Egiptu: "Zachowajcie szczególną ostrożność"
W całym Egipcie istnieje także ryzyko ataków terrorystycznych. Ostatni miał miejsce cztery lata temu, w sierpniu 2019 roku, kiedy w centrum Kairu eksplodowała samochodowa bomba. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 20 osób. W niektórych przypadkach terroryści obierali za cel obcokrajowców - zauważa niemiecki MSZ.
Wycieczkowicze powinni w Egipcie spodziewać się wzmożonych kontroli bezpieczeństwa, szczególnie w nocy. Podczas świąt takich jak Boże Narodzenie, obchodzone w Kościele Koptyjskim 7 stycznia, podróżni powinni unikać przebywania w pobliżu instytucji koptyjskich.
"Zachowaj szczególną ostrożność podczas podróży do Egiptu, w tym do obszarów turystycznych nad Morzem Czerwonym" - przestrzega niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje