Reklama

Tunezja

Środa, 15 listopada 2023 (10:08)AktualizacjaŚroda, 15 listopada 2023 (10:19)

Tunezja (Republika Tunezyjska) leży na północnym wybrzeżu Afryki. Na północy i wschodzie przylega do Morza Śródziemnego. Jej stolica to Tunis, a językiem urzędowym jest arabski, chociaż francuski również jest powszechnie używany. Państwo słynie z różnorodności kulturowej i bogatej historii. To popularny cel turystyczny, który przyciąga zwiedzających nie tylko swoimi pięknymi plażami, ale również zabytkami i tradycyjną kuchnią.

Muzeum Bardo w stolicy Tunezji Tunisie
Muzeum Bardo w stolicy Tunezji Tunisie/AA/ABACA/Abaca/East News

Tunezja

  • Stolica:Tunis
  • Powierzchnia:163 610 km²
  • Ludność:11 mln
Językiem urzędowym w Tunezji jest język arabski, a walutą oficjalną - dinar tunezyjski.Dominująca religią w Tunezji jest islam sunnicki

Tunezja to państwo z bogatą historią. Jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Przyciągają ich m.in. piękne plaże, krajobrazy i kultura

Tunezja jest najbardziej wysuniętym na północ krajem kontynentu afrykańskiego.

Tunezja - położenie i klimat

Położenie Tunezji na północnym wybrzeżu Afryki nad Morzem Śródziemnym wpływa na jej klimat, który na przeważającym obszarze jest śródziemnomorski. Charakteryzuje się on suchymi i gorącymi latami oraz łagodnymi zimami. Północ kraju jest górzysta i zalesiona.

Największymi miastami w Tunezji są stolica - Tunis, a także Hammamet, Susa, Kabis, Bizera, Arjana i Monastyr. Kraj, który graniczy z Libią i Algierią, jest również znany z pustyni Sahara, zajmującej znaczną część jego obszaru.

Tunezja - ustrój polityczny

Tunezja jest republiką parlamentarną. Głową państwa jest prezydent, a władzę ustawodawczą sprawuje parlament.

Kraj był jednym z pionierów tzw. Arabskiej Wiosny w 2011 roku, co doprowadziło do obalenia autokratycznego reżimu i wprowadzenia w państwie reform politycznych.

Głową państwa jest obecnie prezydent Kajs Su’ajjid, a szefem rządu premier Ahmed Hachani.

W latach 1881-1956 Tunezja znajdowała się pod protektoratem Francji. Tunezja jest od 12 listopada 1956 r. członkiem ONZ. Kraj także od 1 października 1958 r. należy do Ligi Państw Arabskich.

Tunezja - gospodarka krajowa

Gospodarka Tunezji jest zróżnicowana. Najważniejsze sektory to m.in. przemysł wydobywczy, turystyka, rolnictwo i usługi. 

Turystyka odgrywa kluczową rolę w gospodarce, zwłaszcza ze względu na piękne plaże nad Morzem Śródziemnym, zabytkowe miasta, takie jak Tunis czy Kartagina, a także kulturowe dziedzictwo, które przyciąga zwiedzających z całego świata.

Tunezja - historia

Tunezja ma bogatą historię, sięgającą starożytności, kiedy to obszar ten był zamieszkiwany przez Fenicjan, Rzymian, a później Arabów. Kraj był kolonią fenicką, a później podlegał wpływom rzymskim i bizantyjskim. 

W VII wieku Tunezja stała się częścią islamskiego kalifatu, a następnie była pod panowaniem Arabów, Turków i Francuzów.

W 1956 roku uzyskała niepodległość od Francji i stała się republiką.
Temat Tunezja znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Tunezja - Wiadomości

Wtorek, 28 maja 2024 (21:46)
25-letni student z Polski trafił do tunezyjskiego więzienia. - Tunezja ma stan wyjątkowy, nie można tam fotografować wielu rzeczy. Polak został aresztowany podczas fotografowania demonstracji -...
Wtorek, 22 sierpnia 2023 (14:50)
Media w Niemczech komentują słowa byłego ministra zdrowia z CDU Jensa Spahna. Polityk wezwał do zaostrzenia polityki migracyjnej w Niemczech. Zdaniem części komentatorów, to tylko "populistyczne...

Tunezja - Wideo

Sobota, 13 marca 2021 (12:51)
Personel medyczny w Tunisie otrzymuje jedne z pierwszych szczepionek w Tunezji. Ten północnoafrykański kraj rozpoczyna szczepienia po otrzymaniu pierwszej dużej dostawy szczepionek Sputnik V,...