Koronacja króla Karola III. Krzesło koronacyjne i regalia. Czym są?
Nieodłącznym elementem koronacji jest krzesło koronacyjne. Ważną rolę odgrywają tzw. regalia królewskie czyli fizyczne oznaki władzy, godności i stanu królewskiego, bez których uroczystość tak wielkiej rangi nie może się obejść. Wyjaśniamy, czym są wymienione przedmioty. Przyglądamy się ich historii i znaczeniu.

Krzesło koronacyjne zostało zamówione około 1300 roku przez króla Edwarda I. Zasiadało na nim dotąd 38 angielskich i brytyjskich władców podczas koronacji. Możemy na nim dostrzec ornamenty przedstawiające rośliny oraz ptaki. Na tyle krzesła umieszczono portret Edwarda I. Dzięki staraniom konserwatorów zabytków krzesło koronacyjne służy do dzisiaj. A jego ostatnia renowacja odbyła się pod koniec ubiegłego roku.
Koronacja Karola III. Niezwykły zabytek w służbie Korony
Z historii dowiadujemy się, że niegdyś krzesło było inkrustowane barwnym szkłem, lecz nie zachowało się ono do naszych czasów. Brytyjskie krzesło koronacyjne zostało specjalnie zaprojektowane tak, by w jego wnętrzu można było przechowywać Kamień Przeznaczenia.
Krzesło koronacyjne jest jednym z najstarszych zachowanych i wciąż używanych artefaktów koronacyjnych. Podczas bezkrólewia w Wielkiej Brytanii w latach 1649-1660 wiele insygniów królewskich zaginęło. Krzesło i łyżka koronacyjna to jedyne, co pozostało z dawnych czasów.
Ostatnim razem krzesło koronacyjne zostało użyte w 1953 roku podczas koronacji królowej Elżbiety II. Teraz, po 70 latach, zasiądzie na nim jej syn Karol III. Na co dzień zabytek przechowywany jest w kaplicy św. Jerzego w Opactwie Westminsterskim. 6 maja będzie ustawione w miejscu znajdującym się najbliżej ołtarza głównego, tyłem do reszty kongregacji.
Symbole królewskiej władzy podczas koronacji
Podczas koronacji zgodnie z tradycją zostaną użyte regalia królewskie, czyli przedmioty oznaczające władzę, godność i stan królewski.
Należą do nich dwie buławy jako ceremonialne emblematy władzy. Najczęściej noszone podczas oficjalnych okazji. Wykonane są z pozłacanego srebra. Pochodzą z lat 1660-1695. DO królewskich regaliówn należy również Miecz Stanu symbolizujący władzę królewską. Jego stalowe ostrze ze srebrną pozłacaną rękojeścią zamknięte jest w drewnianej pochwie pokrytej aksamitem.
Trzy kolejne miecze, które zostaną użyte podczas procesji koronacyjnej w Opactwie Westminsterskim to:
- Miecz Sprawiedliwości Doczesnej, który oznacza rolę Monarchy jako Głowy Sił Zbrojnych,
- Miecz Sprawiedliwości Duchowej oznaczający Monarchę jako obrońcę wiary,
- Miecz Miłosierdzia, który ma tępy czubek symbolizujący miłosierdzie Władcy.
Wśród insygniów królewskich jest jeszcze Miecz Ofiary z 1820 roku ze stalowym ostrzem, oprawiony w złoto i wysadzony klejnotami. Po raz pierwszy był użyty podczas koronacji króla Jerzego IV.
Kolejne z insygniów to złota laska św. Edwarda. Powstała w 1661 roku. Wywodzi się z poprzedniej laski z XV I XVI wieku, którą nazywano "długim berłem"'.
Koronacja Karola III. Łyżka, ostrogi i bransoletki
Najstarszy artefakt koronacyjny to posrebrzana łyżka koronacyjna. Po raz pierwszy wśród insygniów koronacyjnych została odnotowana w 1349 roku.
Kolejne z insygniów to ostrogi. Zostały wykonane w 1661 roku dla króla Karola II. Są wykonane ze złota, skóry i aksamitu. Symbolizują rycerstwo.
Podczas koronacji zostaną wykorzystane bransoletki wykonane ze złota, które uważa się za symbol rycerstwa i przywództwa wojskowego. Pochodzą z 1661 roku. Były używane podczas każdej koronacji od króla Karola II do króla Jerzego VI w 1937 roku.
Z kolei Kula Suwerena symbolizuje potęgę władcy i chrześcijaństwo. Wykonana została w XVII wieku. Jest podzielona na trzy sekcje z paskami klejnotów. Każda sekcja jest stworzona dla każdego z trzech kontynentów znanych w okresie średniowiecza.
Pierścień władcy to symbol godności królewskiej. Składa się z szafiru z rubinowym krzyżem osadzonym w diamentach. Używali go podczas koronacji wszyscy władcy zaczynając od króla Edwarda VII.
Koronacja króla Karola III. Dwa berła monarsze
Podczas uroczystości koronacyjnej zostaną także użyte dwa berła władcy. Berło z krzyżem symbolizuje doczesną władzę. Składa się ze złotego pręta i jest zakończone emaliowaną strukturą w kształcie serca, w której osadzony jest diament Cullinan. Samo berło stworzono dla króla Karola II, zaś diament został dodany dopiero w 1901 roku.
Zobacz więcej: "The Washington Post": Miasteczko, które stało się obsesją króla Karola IIIDrugie berło to berło suwerena z gołębicą, które znane jest jako "Laska Sprawiedliwości i Miłosierdzia"'. Jest symbolem duchowej roli suwerena. Zakończone zostało gołębiem z rozpostartymi skrzydłami, co symbolizuje Ducha Świętego.
Koronacja Karola III. Korona św. Edwarda
Król Karol III będzie koronowany przy użyciu korony św. Edwarda. Ta oznaka królewskiego splendoru została wykonana w 1661 roku. Była noszona przez królową Elżbietę II podczas jej koronacji. Powstała jako zamiennik korony średniowiecznej, która została przetopiona w 1649 roku. Jest to najświętsza korona z koron brytyjskich. Używać można jej tylko podczas koronacji. Może być dotykana wyłącznie przez monarchę, arcybiskupa Canterbury i jubilera królewskiego. Zawiera 440 kryształów i kamieni szlachetnych. Waży ponad 2 kg.
Monarcha pod koniec koronacji wymieni koronę św. Edwarda na koronę stanu, która została wykonana z okazji koronacji króla Jerzego VI w 1937 roku, ale wzorowana jest na koronie królowej Wiktorii z 1838 roku.
Wszystkie wymienione wyżej regalia będziemy mogli zobaczyć podczas transmisji koronacji.
Więcej w raporcie Koronacja króla Karola III.
Klaudia Katarzyńska