Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Korea Północna się zbroi. Buduje okręt podwodny zdolny do ataków jądrowych
Korea Północna buduje dwa nowe okręty podwodne, jeden z nich ma być zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi.
Takie informacje podała we wtorek agencja Reutera powołując się na południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.
Korea Północna dysponuje dużą flotą okrętów podwodnych, ale tylko o jednej eksperymentalnej jednostce tego typu wiadomo, że jest zdolna do przenoszenia pocisków z ładunkiem nuklearnym - przypomina agencja.
Według Ha, który zasiada w parlamentarnej komisji ds. wywiadu, jeden z nowych okrętów budowanych obecnie przez północnokoreański reżim będzie w stanie przenosić pociski balistyczne przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych (SLBM).
Zbrojenia Kim Dzong Una
Agencja prasowa Yonhap podała natomiast, powołując się na anonimowe źródła, że według południowokoreańskiego wywiadu Korea Płn. pokazała w czasie niedawnej defilady wojskowej w Pjongjangu 76 pocisków balistycznych dziewięciu różnych typów - więcej niż na jakiejkolwiek dotychczasowej paradzie.
W lipcu 2019 roku północnokoreańskie media pokazały przywódcę reżimu Kim Dzong Una w czasie inspekcji nowo wybudowanego okrętu podwodnego, który zdaniem komentatorów jest zdolny do odpalania pocisków balistycznych. Później Korea Płn. informowała o udanej próbie nowej rakiety typu SLBM. Tego rodzaju broń zaprezentowano również w czasie parady w Pjongjangu.
Drastyczna północnokoreańska walka z pandemią Covid-19
Południowokoreański wywiad ustalił też, że Korea Płn. sięga po drastyczne środki zapobiegania pandemii Covid-19, takie jak rozmieszczanie min przy granicy z Chinami. W dokumencie partii rządzącej Koreą Płn. z 27 lutego ostrzeżono, że nawet 500 tys. mieszkańców może umrzeć, jeśli wirus rozniesie się po kraju - przekazał Yonhapowi Ha.
Poseł powiedział również, że są poszlaki wskazujące na to, że Kim nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie wrześniowego incydentu, w którym północnokoreańscy żołnierze zastrzelili południowokoreańskiego urzędnika na wodach Korei Płn.