Reklama

Reklama

Korea Północna się zbroi. Buduje okręt podwodny zdolny do ataków jądrowych

Korea Północna buduje dwa nowe okręty podwodne, jeden z nich ma być zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi.

Takie informacje podała we wtorek agencja Reutera powołując się na południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.

Korea Północna dysponuje dużą flotą okrętów podwodnych, ale tylko o jednej eksperymentalnej jednostce tego typu wiadomo, że jest zdolna do przenoszenia pocisków z ładunkiem nuklearnym - przypomina agencja.

Według Ha, który zasiada w parlamentarnej komisji ds. wywiadu, jeden z nowych okrętów budowanych obecnie przez północnokoreański reżim będzie w stanie przenosić pociski balistyczne przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych (SLBM).

Reklama

Zbrojenia Kim Dzong Una

Agencja prasowa Yonhap podała natomiast, powołując się na anonimowe źródła, że według południowokoreańskiego wywiadu Korea Płn. pokazała w czasie niedawnej defilady wojskowej w Pjongjangu 76 pocisków balistycznych dziewięciu różnych typów - więcej niż na jakiejkolwiek dotychczasowej paradzie.

W lipcu 2019 roku północnokoreańskie media pokazały przywódcę reżimu Kim Dzong Una w czasie inspekcji nowo wybudowanego okrętu podwodnego, który zdaniem komentatorów jest zdolny do odpalania pocisków balistycznych. Później Korea Płn. informowała o udanej próbie nowej rakiety typu SLBM. Tego rodzaju broń zaprezentowano również w czasie parady w Pjongjangu.

Drastyczna północnokoreańska walka z pandemią Covid-19

Południowokoreański wywiad ustalił też, że Korea Płn. sięga po drastyczne środki zapobiegania pandemii Covid-19, takie jak rozmieszczanie min przy granicy z Chinami. W dokumencie partii rządzącej Koreą Płn. z 27 lutego ostrzeżono, że nawet 500 tys. mieszkańców może umrzeć, jeśli wirus rozniesie się po kraju - przekazał Yonhapowi Ha.

Poseł powiedział również, że są poszlaki wskazujące na to, że Kim nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie wrześniowego incydentu, w którym północnokoreańscy żołnierze zastrzelili południowokoreańskiego urzędnika na wodach Korei Płn.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy