Niemcy stawiają na język polski. Najnowsze dane ministerstwa
Język polski jest przedmiotem obowiązkowym w 25 brandenburskich szkołach - wynika z danych Ministerstwa Edukacji w Poczdamie. Możliwość nauki naszego języka w niemieckich placówkach oświatowych jest jednak znacznie szersza, a liczba szkół dających taką szansę, także fakultatywnie, wzrasta każdego roku.
Z roku na rok coraz więcej uczniów niemieckich szkół podejmuje naukę języka polskiego - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Brandenburgii.
Koło parlamentarne CDU w lokalnym Landtagu zwróciło się wraz z końcem 2024 roku do poczdamskiego resortu o najnowsze informacje w zakresie oferowania języka polskiego jako osobnego przedmiotu w szkołach. Liczby wskazują na jednoznaczny trend.
Niemcy. Język polski coraz częściej nauczany. Najnowsze dane
W roku szkolnym 2023/2024 w przygranicznym landzie nauka języka polskiego była dostępna w 39 szkołach - to o dziewięć szkół więcej niż dwa lata wcześniej. Możliwość nauki naszego języka istniała w trzech miastach na prawach powiatu oraz w ośmiu innych powiatach na terenie Brandenburgii.
Języka polskiego nauczano łącznie w 15 szkołach średnich, dziewięciu gimnazjach, ośmiu szkołach podstawowych, pięciu szkołach ogólnokształcących (innego rodzaju placówki łączące naukę na poziomie gimnazjum i liceum - red.) i dwóch szkołach zawodowych.
Tylko we Frankfurcie nad Odrą było siedem takich placówek, z kolei w innym nieodległym od granicy z Polską mieście Cottbus (pol. Chociebuż) liczba ta wyniosła sześć.
Niemcy. Język polski obowiązkowym przedmiotem w ponad 20 szkołach. Ministerstwo informuje
Z danych ministerstwa w Poczdamie wynika ponadto, że język polski był obowiązkowym przedmiotem w 25 szkołach, fakultatywny w 18, a w pięciu można było uczyć się go w ramach tak zwanego języka spotkań (w Niemczech określa się tak języki obce, których można się uczyć, by lepiej zrozumieć imigrantów - red.).
Na terenie całego landu pracowało łącznie 42 nauczycieli języka polskiego w szkołach publicznych i 13 w szkołach prywatnych. Niektórzy z nich prowadzili zajęcia w formie dwujęzycznej (język polski był w ramach lekcji równoważny w stosunku do języka niemieckiego - red.). Dane z 2021/2022 wskazywały, że w szkołach publicznych uczyło wówczas 34 nauczycieli, a w prywatnych 12.
W momencie podawania informacji publicznej dane za trwający wciąż rok szkolny 2024/2025 nie były jeszcze zebrane.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!