Reklama

Kim Dzong Un

Czwartek, 27 października 2022 (14:59) Aktualizacja Poniedziałek, 18 września 2023 (13:26)
Kim Dzong Un to polityk, marszałek oraz przywódca Korei Północnej, który w 2011 roku przejął władzę po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila, piastującego to stanowisko w latach 1994-2011. Jest wnukiem Kim Ir Sena – prezydenta Koreańskiej Republiki Ludowo–Demokratycznej w latach 1972–1994. 
Kim Dzong Un - najważniejsze informacje
Kim Dzong Un /ED Jones /AFP

Kim Dzong Un - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    08.01.1984

  • Miejsce urodzenia:

    Pjongjang

  • Kraj urodzenia:

    Korea Północna

Kim Dzong Un – wykształcenie

Kim Dzong Un urodził się w Pjongjangu w 1984 r. W wieku 11 lat uczył się w szwajcarskim Bernie. Przebywał tam pod pseudonimem – oficjalnie jako syn kierowcy z ambasady Korei Północnej w Szwajcarii. Koledzy ze szkoły wspominali, że lubił jeździć na nartach i interesował się koszykówką. Po pobycie w Szwajcarii, powrócił do kraju, gdzie prawdopodobnie studiował na Uniwersytecie Kim Ir Sena. 

Kim Dzong Un – przywódca Korei Północnej 

17 grudnia 2010 r. Kim Dzong Un został mianowany przywódcą państwa po śmierci ojca – Kim Dzong Ila. Podczas uroczystości kończących żałobę narodową został publicznie i oficjalnie przedstawiony jako „Najwyższy Przywódca Partii, Armii i Narodu”. Pół roku później mianował się marszałkiem sił zbrojnych. 

W pierwszych miesiącach władzy Kim Dzong Una ofiarą czystek padł wuj – Dzang Song Thaek, który został odsunięty od wszystkich stanowisk, aresztowany, a w końcu skazany na śmierć i stracony. 

Korea Północna wielokrotnie odrzucała oskarżenia o łamanie praw człowieka i obwinia sankcje za swoją tragiczną sytuację humanitarną. W 2014 r. powstał raport ONZ dotyczący praw człowieka w Korei Północnej. Uznano, że Kim Dzong Un oraz najważniejsze osoby z jego otoczenia powinni stanąć przed wymiarem sprawiedliwości za totalitarne sprawowanie władzy oraz za czyny „w stylu nazistowskim”. Za łamanie praw człowieka Stany Zjednoczone umieściły Kim Dzong Una na czarnej liście

Kim Dzong Un – życie prywatne

Kim Dzong Un jest żonaty z Ri Sol Ju. Według nieoficjalnych informacji, partnerka Kim Dzong Una jest rok lub dwa lata młodsza od męża i ukończyła studia na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena. Małżeństwo zostało zawarte prawdopodobnie w 2009 r., zaś rok później parze urodziło się dziecko.

Temat Kim Dzong Un znajdziesz również w serwisie:

Kim Dzong Un - Wiadomości

Kim Dzong Un - Wideo