Reklama

Reklama

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy - zadecydowało w środę kolegium unijnych komisarzy. Zastrzeżono, że polski KPO zawiera "kamienie milowe" dotyczące niezależności sądownictwa. "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy" - przekazano.

"Kolegium komisarzy zgodziło się na przyjęcie polskiego KPO" - przekazała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Oficjalną informację o zaakceptowaniu KPO podał komisarz ds. ekonomicznych i monetarnych Paolo Gentiloni. Pozytywna ocena polskiego KPO to ważny krok w kierunku wypłaty przez Unię Europejską 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

"Polski KPO zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa; Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy" - poinformowano w komunikacie KE.

Reklama

- Rozmawialiśmy dziś nt. KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uda się jutro (w czwartek) do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy - powiedział Gentiloni na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu posiedzenia kolegium komisarzy unijnych.

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany. Senat decyduje w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Każde państwo UE musiało przygotować Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. KE dotąd nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd KPO. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

Premier Morawiecki oświadczył wówczas, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". W środę nowelą zajął się Senat.

W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy