Reklama

Reklama

Wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce. Spotkania z prezydentem i premierem

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen odwiedzi w czwartek Warszawę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Celem wizyty przewodniczącej ma być spodziewana akceptacja polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Pierwszym punktem wizyty szefowej KE w Warszawie - według programu opublikowanego w środę przez Centrum Informacyjne Rządu - będzie spotkanie z premierem Morawieckim w KPRM - rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15.30.

Zobacz też: Pieniądze z Funduszu Odbudowy. Szymon Hołownia proponuje na co wydać środki

Następnie - o godz. 16.00 - w Belwederze zaplanowano spotkanie premiera i szefowej KE z prezydentem Dudą.

Reklama

Na godzinę 17.25 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydenta, premiera oraz szefowej KE, która ma się odbyć w firmie PSE S.A, w Konstancinie-Jeziornej.

Nowelizacja ustawy o SN. Ma odblokować środki z KPO

Każde państwo UE musiało przygotować Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. KE dotąd nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd KPO. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

Premier Morawiecki oświadczył wówczas, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". W środę nowelą zajął się Senat.

W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy