Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Bruksela zablokowana. Rolnicy mają dość m.in. unijnych norm

Rolnicy organizują protesty i blokady dróg w całej Belgii. Demonstracje doprowadziły do paraliżu w ruchu drogowym. Manifestujący są niezadowoleni z rosnących kosztów produkcji i spadających cen produktów oraz unijnych norm środowiskowych, które - jak twierdzą - pogłębiają problemy wynikające z malejących dochodów. To kolejny protest w unijnym kraju. Rolnicy wyszli na ulice także we Francji, Rumunii, Niemczech, Holandii oraz Polsce.

Protesty rolników w Belgii
Protesty rolników w Belgii/JULIEN WARNAND/BELGA/AFP

Zrzeszeni w związkach zawodowych rolnicy organizują w poniedziałek protesty i blokady na głównych drogach i autostradach w całej Belgii. Demonstranci potępiają surowe unijne normy środowiskowe, które - ich zdaniem - pogłębiają istniejące problemy wynikające z malejących dochodów.

Największe manifestacje mają miejsce w centralnych i południowych regionach, w tym w Brukseli, Brabancji Walońskiej, Luksemburgu, Namur i Hainaut

Konwoje wolno poruszających się pojazdów rolniczych jadą po obwodnicy Brukseli i blokują ruch na autostradzie E19 na południe od miasta. Znaczące utrudnienia są też w Halle, położonym na południowy zachód od Brukseli. 

W Namur akcja protestacyjna wymusiła zamknięcie lub częściowe zamknięcie wielu autostrad na północ od miasta, w tym E42 i E411. Odcinki autostrady E19 są zamknięte w regionach Brabancji Walońskiej i Hainault. Mniejsze, ale nadal uciążliwe konwoje odnotowano w pobliżu Liege, Kortrijk i na przejściu granicznym Beaubru z Francją oraz na E25 w pobliżu Wayler na granicy z Luksemburgiem.

Protesty w Belgii. Rolnicy krytykują unijne przepisy

W Belgii, podobnie jak w innych krajach Europy, rolnicy domagają się - jak mówią - przyzwoitych dochodów w obliczu rosnących kosztów produkcji i spadających cen produktów. Jak twierdzą, obecna sytuacja nie jest ekonomicznie opłacalna i nie zachęca młodych ludzi do podejmowania pracy w tym zawodzie.

"Ludzie nie muszą płacić za tę sytuację, a naszym celem jest konstruktywne działanie, aby coś się zmieniło" - informuje w oświadczeniu główny związek rolników w Walonii. Stowarzyszenie przekonuje, że głównym celem demonstrantów jest uświadomienie obywatelom i politykom ich położenia.

Protestujący domagają się przepisów, które pozwolą sektorowi być "prawdziwie zrównoważonym ekonomicznie, środowiskowo i społecznie". Potępiają również obciążenia administracyjne i - według nich - skomplikowane europejskie przepisy polityki środowiskowej.

Związkowcy twierdzą, że "pilne jest osiągnięcie rzeczywistego uproszczenia administracyjnego" i wzywają do "dogłębnego" przeglądu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także do "ekonomicznej, środowiskowej i społecznej oceny przez Komisję Europejską wpływu wszystkich przepisów i ograniczeń nałożonych na sektor w ostatnich latach". Rolnicy są przekonani, że budżet WPR powinien zrekompensować wszystkie ograniczenia i powinien zostać zwiększony w stosunku do inflacji.

Jednocześnie demonstranci krytykują umowy, takie jak umowa z Mercosur (w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj), potępiając fakt, że UE importuje produkty, które nie spełniają tych samych standardów, których muszą przestrzegać europejscy producenci zgodnie z prawodawstwem UE. Rolnicy wzywają do zakazu takiego importu, a także do wprowadzenia obowiązkowych kontroli.

Kolejną kwestią jest dostęp do gruntów i przekazywanie gospodarstw rolnych. W swoim komunikacie związkowcy podkreślają "znaczenie pracy nad wymianą pokoleniową w rolnictwie", co jest problemem nie tylko w Belgii, ale także w innych państwach, takich jak Francja.

Protesty rolników w Europie. Demonstranci zapowiadają kolejne blokady

Związki i stowarzyszenia belgijskich rolników zapowiadają kolejne protesty w nadchodzących dniach. Na ten moment nie ujawniają jednak żadnych konkretów, prawdopodobnie w celu zmaksymalizowania utrudnień. 

Media przewidują, że w najbliższym czasie dojdzie do demonstracji w Antwerpii i Gandawie, a na czwartek, 1 lutego zaplanowano kolejny duży protest w Brukseli. Manifestacja zbiegnie się w czasie ze specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Przewiduje się, że protesty i wprowadzone w związku z nimi środki bezpieczeństwa spowodują kolejne poważne opóźnienia, a w konsekwencji zatory i korki. Do tej pory demonstracje w Belgii przebiegały pokojowo.

To kolejny protest w unijnym kraju. Rolnicy wyszli na ulicę także we Francji, Rumunii, Niemczech, Holandii oraz Polsce.

Źródło: crisis24.garda, euractiv, france24, vrt.be

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bielan w "Graffiti" o odejściu Kaczyńskiego: Byłoby dużym wstrząsem/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także