W Argentynie żyje około 47 milionów osób. Buenos Aires - stolica kraju - to także największe miasto i
.
W państwie pod względem narodowościowym dominuje ludność pochodzenia europejskiego - głównie
włoskiego i hiszpańskiego. W zdecydowanej większości mieszkańcy Argentyny są
katolikami.
W pierwszym kwartale 2024 roku w Argentynie odnotowano wysoką inflację. Kraj wszedł w tzw. techniczną recesję, co oznacza, że doszło po raz drugi do spadku PKB. Dodatkowo wzrosło bezrobocie, a sytuacja gospodarcza doprowadziła do cięcia wydatków publicznych.
Argentyna - położenie i klimat
Argentyna, będąca
drugim pod względem wielkości krajem w Ameryce Południowej, sąsiaduje z Chile, Boliwią, Paragwajem,
Brazylią i Urugwajem. Kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego.
Klimat Argentyny jest zróżnicowany ze względu na duży obszar, który zajmuje. Na północy panuje klimat subtropikalny, w centrum umiarkowany, a na południu subpolarny.
W Argentynie znajduje się Aconcagua (6960,8 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Ameryki Południowej, który jest popularnym celem dla wspinaczy i miłośników trekkingu.
Argentyna - ustrój polityczny
Argentyna jest republiką federalną. Głową państwa jest prezydent, który ma możliwość jednej reelekcji. Parlament Argentyny składa się z dwóch izb: Senatu i Izby Deputowanych.
System polityczny Argentyny charakteryzuje się pluralizmem politycznym i aktywnym udziałem obywateli w życiu kraju.
Kraj podzielony jest na 23 prowincje, blisko 380 mniejszych departamentów i ma wydzielone autonomiczne miasto Buenos Aires. Prowincje mają swoje minirządy, na czele których stoją gubernatorzy.
Gospodarka Argentyny jest jedną z największych w Ameryce Łacińskiej. Opiera się przede wszystkim na rolnictwie, przemyśle oraz usługach.
Kraj jest jednym z czołowych producentów i eksporterów produktów rolnych (m.in. wołowiny, soi, kukurydzy i pszenicy).
Argentyna ma także bogate zasoby naturalne w postaci złóż miedzi i złota oraz ropy naftowej i gazu ziemnego. Państwo inwestuje również w rozwój odnawialnych źródeł energii.
Duży udział w gospodarce ma turystyka. Region Patagonii jest znany z niesamowitych krajobrazów, w tym lodowców, jezior i gór. Co roku do Parku Narodowego Los Glaciares przyjeżdżają turyści z całego świata.
Argentyna - historia
Na tereny Argentyny jako pierwsi dotarli w 1516 roku Hiszpanie, którzy rozpoczęli kolonizację tego regionu.
Kraj uzyskał niepodległość w 1816 roku, a następnie przeszedł przez okresy wewnętrznych konfliktów i wojen domowych.
W drugiej połowie XIX wieku Argentyna doświadczyła wzrostu gospodarczego i napływu imigrantów z Europy. Przyczyniło się to do jej szybkiego rozwoju.