Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski. Obowiązująca w Brazylii waluta to real brazylijski.
To, że oficjalnym
językiem w Brazylii jest portugalski, jest wyjątkiem w rejonie świata, w którym
przeważa język hiszpański. Stolicą kraju jest
Brasilia, a największymi miastami są m.in.
São Paulo oraz Rio de Janeiro.Brazylia - położenie i klimat
Brazylia leży na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Oblewa ja Ocean Atlantycki. Kraj graniczy z każdym państwem południowoamerykańskim z wyjątkiem Chile i Ekwadoru. Sąsiedzi Brazylii to: Argentyna, Boliwia, Gujana Francuska, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj i Wenezuela.
Brazylia znajduje się w strefie klimatu gorącego - równikowego i podzwrotnikowego wilgotnego. Na północy rozciągają się słynne tropikalne lasy deszczowe. W centrum kraju można spotkać sawanny, a na południu obszary pustynne. Na terytorium Brazylii znajduje się też Amazonia - położona nad Amazonką największa na świecie puszcza deszczowa. Światową sławą cieszą się Wodospady Iguaçu.
Brazylia - ustrój polityczny
Brazylia funkcjonuje jako
republika federacyjna z prezydentem, który jest głową państwa i rządu. Prezydent wybierany jest w Brazylii na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych.
Ma on silną pozycję w kraju, który funkcjonuje w systemie prezydencko-parlamentarnym.
Głową państwa jest obecnie prezydent Luiz Inácio Lula da Silva, który pełni także funkcję szefa rządu. Jego zastępcą jest wiceprezydent Geraldo Alckmin.
Władza ustawodawcza jest w rękach parlamentu składającego się z dwóch izb - Senatu i Izby Deputowanych.
W Brazylii demokratyczne wybory odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu się polityki kraju.
Brazylia jest podzielona na 26 stanów i dystrykt federalny.
Brazylia - gospodarka krajowa
Gospodarka Brazylii to jeden z największych systemów gospodarczych na świecie. Kraj ma rozwinięte sektory rolnictwa, przemysłu, a także bogate zasoby naturalne, takie jak ropa naftowa i rudy złota oraz żelaza.
Kraj boryka się jednak z wieloma wyzwaniami związanymi z nierównościami społecznymi i problemami ekologicznymi - zwłaszcza w kontekście ochrony Amazonii i lasów, które podlegają niekontrolowanemu wyrębowi.
Brazylia - historia
Historia Brazylii sięga czasów przedkolonialnych, gdy tereny te były zamieszkane przez rdzenne plemiona indiańskie.
Po przybyciu Portugalczyków Brazylia stała się kolonią portugalską, aż do uzyskania niepodległości w 1822 roku. Okres kolonialny i niewolnictwo mocno wpłynęły na ukształtowanie się kultury oraz cech społeczeństwa brazylijskiego.
W XX wieku kraj przeżył okres industrializacji, a także demokratyczne ruchy społeczne oraz okres dyktatury wojskowej.
Współczesna Brazylia to kraj o silnej tożsamości kulturowej, znany m.in. z hucznie obchodzonego karnawału, piłki nożnej na światowym poziomie oraz barwnej mieszanki tradycji i zwyczajów.