Andrzej Duda o rozmowach o Ukrainie w NATO. "Dyskusje do ostatniej chwili"
Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że dyskusje dotyczące zaproszenia Ukrainy do NATO trwały w kuluarach do ostatniej chwili. Polski przywódca podczas spotkania z mediami przed drugim dniem szczytu zapowiedział również zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zadeklarował zaproszenie na nie stałych członków.

Prezydent Polski Andrzej Duda zabrał głos przed rozpoczęciem spotkań w drugi dzień szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Wilnie na Litwie.
"Obecność Ukrainy w NATO najbardziej żywym tematem szczytu"
Polski przywódca nakreślił, jakie kwestie dyskutowano w pierwszy dzień szczytu. - Dyskutowaliśmy o bezpieczeństwie Polski i wschodniej flanki NATO, gdzie największym partnerem w regionie jest właśnie nasz kraj - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odniósł się także do deklaracji, że Ukraina będzie członkiem NATO i zdradził, że dyskusje na ten temat trwały do ostatniej chwili. - Zagadnienie przyszłości Ukrainy w Sojuszu to najbardziej żywy temat. Oprócz tego pomoc i przekształcenie komisji w Radę NATO-Ukraina - wyliczał polski przywódca.
Andrzej Duda zapowiedział też zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po powrocie z Wilna, by zrelacjonować przebieg rozmów i spotkań stałym uczestnikom oraz "wysłuchać głosów co do sytuacji".- Wysłuchanie tego, co koleżanki i koledzy mają do powiedzenia o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa (...) jest według mnie istotne dla budowania jedności polskiej sceny politycznej - powiedział.
Prócz tego polityk podkreślił, że przyjęcie Ukrainy będzie dla Sojuszu "ogromnym wzmocnieniem". Szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, które jest "faktyczne". Wskazał przy tym na "wielkie zasoby naturalne" Ukrainy oraz "wielką i doświadczoną bojowo armię".
Szczyt NATO w Wilnie a Ukraina. Drugi dzień spotkań i rozmów
Na środę zaplanowano inaugurację Rady NATO-Ukraina, a także wspólne wystąpienie szefa NATO Jensa Stoltenberga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
"W środę odbędzie się też kolejna sesja Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu szefów państw i rządów NATO, z udziałem partnerów NATO regionu Indo-Pacyfiku (Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej)" - czytamy na stronie MON.
We wtorek przewodniczący Stoltenberg oznajmił, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu. - Upraszczamy ścieżkę z dwustopniowej na jednostopniową - przekazał. Jednocześnie zaznaczył, że potrzebna będzie w tym celu zgoda i zwycięstwo w trwającej w wojnie w Ukrainie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!