Nagły okrzyk z ław PiS. Tusk: Nie, nie rozpłaczę się
- Nie, nie rozpłaczę się panie pośle - mówił Donald Tusk podczas expose w stronę ław Prawa i Sprawiedliwości. Interweniować musiał marszałek Sejmu, który uspokajał zgromadzonych. Premier przytoczył tekst manifestu Piotra Szczęsnego. "Szary człowiek" dokonał jesienią 2017 roku samospalenia w akcie protestu.
W czasie expose w Sejmie Donald Tusk przytoczył w całości manifest Piotra Szczęsnego - "zwykłego, szarego Człowieka". Lider Koalicji Obywatelskiej musiał jednak przerwać, ze względu na okrzyki z ław Prawa i Sprawiedliwości.
Sprawę relacjonował dziennikarz Interii Jakub Krzywiecki. "Donald Tusk mówił o Piotrze Szczęsnym. Z ław PiS padło "rozpłacz się". Salę uspokajał marszałek" - pisał.
Expose Donalda Tuska. "Nie, nie rozpłaczę się"
Premier nowej większości sejmowej zareagował natychmiast. - Nie, nie rozpłaczę się panie pośle - mówił Donald Tusk.
W sprawie zareagował również Szymon Hołownia. - Proszę państwa o spokój. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale proszę o szacunek dla majestatu śmierci. To był obywatel RP - wskazywał marszałek Sejmu.
Sam Donald Tusk zaznaczył później, że jest poruszony tekstem manifestu Piotra Szczęsnego. Mężczyzna 19 października 2017 dokonał samospalenia w centrum Warszawy, przed Pałacem Kultury.
Manifest Piotra Szczęsnego. Donald Tusk przytoczył treść
- Ktoś w tych piętnastu punktach precyzyjnie nazwał lęki, niepokoje i złość, które rodziły się w polskich sercach - przekonywał lider Platformy Obywatelskiej, cytując poszczególne punkty.
- Ktoś tak pięknie nazwał lęki i niepokoje tych, którzy mogli czuć się samotni. Ten człowiek zakończył ten spis protestów słowami: "Przede wszystkim wzywam, aby przebudzili się ci, którzy popierają PiS. Nawet jeśli podobają wam się te postulaty PiS-u to weźcie pod uwagę, że nie każdy sposób ich realizacji jest dopuszczalny. Realizujcie swoje pomysłu w ramach demokratycznego państwa prawa, a nie w taki sposób jak obecnie. Tych, którzy nie popierają PiS-u, bo polityka jest im obojętna albo mają inne preferencje wzywam do działania - nie wystarczy czekać na to co czas przyniesie, nie wystarczy wyrażać niezadowolenia w gronie znajomych, trzeba działać. A form i możliwości jest naprawdę dużo. Proszę was jednak, pamiętajcie, że wyborcy PIS to nasze matki, bracia, sąsiedzi, przyjaciele i koledzy. Nie chodzi o to, żeby toczyć z nimi wojnę - tego właśnie by chciał PiS - ani 'nawrócić ich' - bo to naiwne - ale o to aby swoje poglądy realizowali zgodnie z prawem i zasadami demokracji. Być może wystarczy zmiana kierownictwa partii. Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich - nie czekajcie dłużej!" - przytoczył słowa Donald Tusk.
Premier stwierdził, że nie chce, aby dzień jego expose był wspomnieniem wydarzeń "tragicznych i smutnych", ale przypomniał słowa tragicznie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Swoje słowa o solidarności mówił w dniu autentycznej solidarności na rzecz słabszych i chorych. Chcę, żebyśmy pamiętali o wszystkich bez wyjątku - ofiarach przemocy, pogardy, nienawiści i konfliktu po to, aby dzień 15 października był początkiem odrodzenia ducha autentycznej solidarności i poszanowania praw wspólnoty, w której ludzie się różnią - powiedział szef rządu.
Fala komentarzy. Donald Tusk przypomniał manifest Piotra Szczęsnego
Expose na bieżąco komentują posłowie. Głos zabrał m.in. Radosław Fogiel. "A teraz mamy cyniczne żerowanie na tragedii człowieka. Nikt nie powinien gloryfikować samobójstwa. Obrzydliwe" - pisał na platformie X poseł PiS.
"Premier Tusk składa hołd wszystkim walczącym o demokrację, praworządność, prawa człowieka. Cytuje manifest Piotra Szczęsnego. Dziękujemy Wam, polskim Patriotom, Odważnym, Wyprostowanym, Demokratom. To Wasze zwycięstwo!" - napisała z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.
Manifest Piotra Szczęsnego
Przytaczamy 15 punktów zawartych w manifeście Piotra Szczęsnego:
1) Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
2) Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
3) Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji - najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
4) Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
5) Protestuję przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
6) Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
7) Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu "religii smoleńskiej" i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się "miesięcznice smoleńskie" i przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
8) Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
9) Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
10) Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
11) Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i innych z LGBT), muzułmanów i innych.
12) Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite) Trójki - radia, którego słucham od czasów młodości.
13) Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
14) Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej i nieprzygotowanej reformie oświaty.
15) Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!