Reklama

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku /Wojciech Stróżyk /Reporter
  • Data urodzenia:

    02.10.1965

  • Miejsce urodzenia:

    Gdańsk

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Data śmierci:

    14.01.2019

Paweł Adamowicz był polskim prawnikiem i samorządowcem. Od 1998 roku oficjalnie pełnił funkcję prezydenta Gdańska. Zmarł 14 stycznia 2019 roku, dzień po brutalnym ataku nożownika podczas finału WOŚP w Gdańsku.

Paweł Adamowicz - wykształcenie

Paweł Adamowicz ukończył Szkołę Podstawowa nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku. Następnie kontynuował edukację w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W szkole średniej włączył się w konspirację solidarnościową. 

W okresie od 1984 do 1989 roku był studentem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Współtworzył wówczas podziemne studenckie czasopismo "ABC". 

W 1988 odpowiadał za współorganizację strajku okupacyjnego na uczelni. Współtworzył jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz: "Klub Myśli Politycznej "Dziekania" w Warszawie, Gdański Klub Polityczny im. Lecha Bądkowskiego, Stowarzyszenie "Kongres Liberałów" oraz Gdańskie Stowarzyszenie Akademickie. 

W okresie studiów w celach zarobkowych podejmował pracę w Stoczni Gdańskiej, Stoczni Remontowej i Stoczni Północnej. Był również stróżem nocnym w Gdańskim Towarzystwie Naukowym. 

W 1989 roku uzyskał tytuł magistra i rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim w charakterze asystenta w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski. W latach 1990 - 1993 był profesorem ds. studenckich uczelni. Specjalizował się w problematyce samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej. 

Od 1991 do 1998 roku był członkiem komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" na Uniwersytecie Gdańskim, a w latach 1993–1996 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku.

Paweł Adamowicz - kariera polityczna 

Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego w 1990 roku. W 1994 roku objął funkcję przewodniczącego rady miasta i pełnił tę funkcję przez cztery kolejne lata. 

W 1998 r. z listy został radnym po raz trzeci, a następnie objął urząd prezydenta miasta. W 2001 roku dał się poznać jako jeden z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W 2002 roku wybrano go na drugą kadencję w  wyborach bezpośrednich. 

Paweł Adamowicz z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych w 2006 i 2010 roku. W 2014 roku uzyskał reelekcję na kolejną kadencję. W 2018 roku założył Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" i wygrał kolejne wybory na prezydenta miasta.  

Paweł Adamowicz - życie prywatne 

W 1999 poślubił Magdalenę Abramską, prawniczkę i nauczycielkę akademicką na Uniwersytecie Gdańskim. Mieli dwie córki Antoninę urodzoną w 2003 roku i Teresę urodzoną w 2010 roku. 

Paweł Adamowicz - zamach i śmierć 

Paweł Adamowicz w dniu 13 stycznia 2019 roku brał udział w corocznych uroczystościach charytatywnych związanych z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aktywnie kwestując na ulicach Gdańska. 

Około godziny 19:55 wygłosił przemówienie na scenie na Targu Węglowym. Pięć minut później został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego napastnika Stefana W. W wyniku ataku uszkodzone zostały jego organy wewnętrzne, m.in. serce.

Po około 30-minutowej reanimacji prezydent Gdańska w stanie bardzo ciężkim trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie. Przetoczono mu wówczas 41 jednostek krwi. 

Kolejnego dnia jego stan był na tyle ciężki, że konieczne było wspomaganie przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca. Po południu lekarze przekazali informację o jego śmierci. 

Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej związany z niewydolnością wielonarządową, będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych. 

Temat Paweł Adamowicz znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo