Propozycja leżała na stole. Putin odmówił Trumpowi
Rosja nie zgodziła się na jeden z kompromisów proponowanych przez współpracowników Donalda Trumpa. Chodzi o zakończenie wojny kosztem opóźnienia wejścia Ukrainy do NATO. Moskwa dąży do uzyskania wszystkich celów, jakie postawiła końcem 2021 roku. Jednym z nich jest usunięcie "nielegalnych" - ich zdaniem - władz w Kijowie.
Władimir Putin oświadczył w czwartek, odpowiadając na prośbę dziennikarza o skomentowanie propozycji zespołu Trumpa z początku listopada w sprawie opóźnienia członkostwa Ukrainy w NATO o 10 do 20 lat, że nie ma znaczenia, czy Ukraina dołączy do NATO "dziś, jutro, czy za 10 lat".
Według ISW oświadczenie Putina jest częścią serii komentarzy, które ostatnio wygłosił rosyjski przywódca powtarzając, że odmawia rozważenia kompromisów w sprawie swoich żądań z końca 2021 i początku 2022 roku. Żądania te obejmują zmuszenie Ukrainy do stania się neutralnym państwem, które nigdy nie przystąpi do NATO, nałożenie poważnych ograniczeń na liczebność i uzbrojenie ukraińskiej armii, wreszcie usunięcie obecnego rządu ukraińskiego.
Rosja. Jasne stanowisko Ławrowa. Zero kompromisów z Ukrainą
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w czwartek w wywiadzie dla rosyjskich i zagranicznych mediów, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie jest już prawowitym przywódcą zgodnie z ukraińską konstytucją i że Ukraina musi przeprowadzić wybory prezydenckie. Według ISW kremlowscy urzędnicy celowo błędnie interpretują Konstytucję Ukrainy i ukraińskie prawo, aby delegitymizować rząd Ukrainy.
Twierdzenia Kremla, że Zełenski i ukraiński rząd nie są już prawowici pokazują, że Rosja nie chce angażować się w negocjacje z Ukrainą, natomiast domaga się zmiany władzy w Kijowie jako warunku wstępnego negocjacji pokojowych.
Putin i inni rosyjscy politycy wielokrotnie powtarzali fałszywą narrację o rzekomej nielegalności Zełenskiego, aby obwinić Ukrainę - a nie Rosję - o opóźnianie negocjacji. Według ISW ta narracja wspiera również żądanie Putina usunięcia legalnego i demokratycznie wybranego rządu Ukrainy, co jest jednym z celów Kremla w trwającej wojnie.
Ukraina-Rosja. Fico przedstawił propozycję Putinowi
Moskwa kluczy w sprawie ewentualnych negocjacji z Ukrainą. Nowy komunikat w tej sprawie pojawił się po wizycie na Kremlu słowackiego premiera. Rozmowy odbyły się w przedświąteczny poniedziałek.
Robert Fico zaproponował, że jego kraj może być "platformą negocjacji" pomiędzy Ukrainą i Rosją. Putin miał przystać na tę propozycję, wskazując, że Bratysława zachowuje neutralność w obliczu toczącej się wojny.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL