Reklama

Reklama

Wojna Rosja-Ukraina. W sieci wysyp propagandy rosyjskiej

O 9:00 w polskiej sieci i mediach społecznościowych został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz Rosji - podaje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Już wcześniej - tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę - informował, że w ostatnich 48 godzinach dynamicznie wzrosło zagrożenie dezinformacyjne w tematyce wydarzeń wokół Ukrainy i Rosji. Przed fałszywą narracją rosyjskiej propagandy ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a ze źródeł w rządzie słyszymy, że wszystkie scenariusze związane z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa kraju są analizowane.

24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej na terenie Donbasu, ale pociski spadają także w innych miastach w kraju, w tym w Kijowie, Charkowie, Odessie i Łucku na zachodzie kraju. Pierwszy bilans sprzed godz. 9 mówił o ośmiu ofiarach śmiertelnych. 

Wojna. Ataki także w sieci

Wojna rozgrywa się też w sieci. - Trwa cyberatak na infrastrukturę cyfrową Ukrainy - poinformował rano wicepremier tego kraju i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

"Przez całą noc broniliśmy cyberprzestrzeni. Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy. Jak dotąd sytuacja jest stabilna. Wszystkie zespoły są na miejscu. Zachowajcie spokój i nie panikujcie" - napisał Fedorow na Telegramie.

Reklama

Cieszyński: Sytuacja jest bardzo poważna

W Polsce już 22 lutego w związku z wydarzeniami na Ukrainie ogłoszono stopień alarmowy zagrożeń w cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP - po raz pierwszy tak wysoki, bo trzeci w czterostopniowej skali. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy TUTAJ.

- Sytuacja jest bardzo poważna, w tej chwili rząd analizuje wszystkie scenariusze związane z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa kraju - mówi Interii Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

IBiMS: Prorosyjski szturm w sieci

Tymczasem - jak podaje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych - tuż przed inwazją w polskiej przestrzeni internetowej widać było nasilenie treści prorosyjskich i uderzających w Ukrainę i Ukraińców. 

"W ostatnich 48 godzinach dynamicznie rośnie zagrożenie dezinformacyjne w tematyce wydarzeń wokół Ukrainy i Rosji w polskiej przestrzeni internetowej" - czytamy w raporcie.

Analitycy wskazują na stosunkowo niską na tym etapie liczbę kont aktywnie zaangażowanych w dystrybucję przekazów w sieci: Twitter: 545 kont; Facebook: około 2 tys. kont; YouTube - cztery kanały (emisja wideo).

Z raportu wynika też, że 90 proc. przeanalizowanych kont we wcześniejszym okresie uczestniczyło bezpośrednio w dystrybucji treści septycznych wobec szczepień lub je całkowicie negujących.

Konta w sposób jawny popierają działania Konfederacji albo działania tzw. Kamratów, opowiadających się za ruchem pansłowiańskim, pozytywnie nastawionych do działań Rosji. Konta te na przestrzeni ostatnich miesięcy nawoływały także do unormowanie relacji z Białorusią i usprawiedliwiały działania Alaksandra Łukaszenki.

Jednocześnie odnotowano wzrost wzmianek o charakterze proprosyjskim - było ich 4,5 tys., a szacowany zasięg dotarcia wyniósł 2 mln. Największe zainteresowanie organiczne tematem odnotowano w województwie podkarpackim.Jak wskazują autorzy raportu, głównym celem było wywołanie poczucia braku zaufania do działań administracji rządowej oraz organizacji międzynarodowych oraz podsycanie na poziomie pierwotnym poczucia zagrożenia ze strony obywateli Ukrainy w Polsce.

Wojna. Masowy atak dezinformacyjny na rzecz Rosji

Dezinformacyjny cyberatak nastąpił także w dniu inwazji. "O 9:00 w polskiej sieci i mediach społecznościowych został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz Rosji" - podał Instytut. W ataku uczestniczyło około 300 kont i zbiegł się z emisją info dotyczącą strat wojskowych poniesionych przez wojska rosyjskie.

Przed fałszywą narracją rosyjskiej propagandy ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wymieniając fałszywe linie narracji, m.in. wskazywanie że to Ukraina destabilizuje sytuacje w Donbasie i że siły rosyjskie mają zapewnić pokój. 

W związku z nasilonymi atakami - także propagandowymi - w sieci Interia zdecydowała o czasowym wyłączeniu możliwości komentowania artykułów.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama